Kapsztad - wycieczki i atrakcje


Kapsztad - perełka miast RPA


Kapsztad - miasto w RPA w miejscu spotkania Oceanu Indyjskiego z Atlantyckim przy znanej drodze morskiej wokół Przylądka Dobrej Nadziei. Aby zrozumieć magię tego miasta, trzeba choć jeden dzień w nim przeżyć.

Kapsztad, informacje, co zwiedzić

Widok na Kapsztad z Góry Stołowej

Na tle majestatycznych gór, nad Zatoką Stołową – najpiękniejsze, co natura mogła stworzyć. Centrum Kapsztadu ukryte u podnóża Góry Stołowej. Stare wąskie ulice i dawne budownictwo holenderskie konkurują z szerokimi ulicami i nowoczesnymi budynkami. Tu spotyka się zacofana Afryka z cywilizacją, tu historia podaje rękę przyszłości. Kapsztad (Cape Town) to ładne europejskie miasto, z nowoczesnymi domami i pięknymi sklepami. Ludzie prowadzą przyjemny tryb życia, mogą korzystać jednocześnie z dobrodziejstw morza i gór. Miasto liczy 3,5 miliona mieszkańców i jest drugim największym miastem w RPA. Jedynie zima nie jest przyjemna, charakteryzuje się deszczami i bardzo silnymi wiatrami, które potrafią spowodować duże szkody, jednak generalnie klimat w Kapsztadzie jest przyjemny i przypomina śródziemnomorski.

Sea Point w Kapsztadzie

Lasy Konstancji obfitują jesienią w grzyby, których nie zbierają miejscowi. Okolice sprawiają wrażenie barwnych i pięknych; panuje przekonanie, że ludzie bogaci, po latach swego pracowitego życia przybywają tutaj, budują wille i żyją w nich spokojnie. Obok Góry Stołowej w Kapsztadzie rozciąga się przepiękny ogród botaniczny Kirstenbosch. Zwrócono w nim szczególną uwagę na to, żeby umieścić wszystkie okazy roślinności lokalnej. Został on założony przez botanika, prof. Pearsona, który został pochowany w tym ogrodzie.

Na jego grobie znajduje się kamienna płyta z napisem: "Tu leży twórca tego ogrodu. Jeśli szukasz jego pomnika, rozejrzyj się dookoła". W samym Kapsztadzie żyje się w cieniu Góry Stołowej, która swoją potęgą i majestatem dominuje nad całym miastem. Tutejszy klimat, sprzyja uprawie smakowitych winogron do produkcji cenionych win.

Kiedy jechać do Kapsztadu

Klimat Kapsztadu

Warunki klimatyczne nie mają większego znaczenia w planowaniu terminu odwiedzenia Kapsztadu. Nie notuje się znacznych wahań temperatury, choć przez kilka miesięcy w zimie (od czerwca do sierpnia) może być stosunkowo chłodno (6 do 19°C) i wilgotno. Od września do listopada pogoda niesie wiele niespodzianek, możliwe są silne wiatry. Od listopada do marca jest upalnie i wtedy temperatura maksymalna wynosi zaledwie 26°C, a silny południowo-wschodni wiatr (zwany lekarzem przylądka) sprawia, że nie czuje się gorąca. Od marca do maja aura najbardziej sprzyja wypoczynkowi.

Kapsztad to jedno z najlepszych miejsce na świecie do obserwacji awifauny z pokładu statku. Zwłaszcza zima sprzyja spotkaniom z majestatycznymi ptakami i wieloma morskimi ssakami.

Tabela maksymalnych i minimalnych temperatur
i dni deszczowych w Kapsztadzie
Stycz Lut Marz Kwie Maj Czer Lip Sier Wrz Paź List Gru
maks °C 26 27 25 23 20 18 18 18 19 21 24 25
min °C 16 16 14 12 9 8 7 8 9 11 13 15
Dni deszczowe 2 2 3 6 9 9 10 10 7 5 3 2

Pingwiny w Kapsztadzie

Plaża Boulders w Simon's Town

Na południowym krańcu miasta Simon's Town znajduje się plaża Boulders. Nie tak dawno, bo dopiero w 1985 roku zagnieździła się na niej, pomiędzy granitowymi głazami, pierwsza para pingwinów. Populacja pingwinów zaczęła od tego czasu wzrastać i dzisiaj jest ich tutaj kilka tysięcy. Jest to jedna z trzech kolonii pingwinów tońców na stałym lądzie.

Nazwa plaży Boulders pochodzi od ogromnych głazów, które tam występują. Aby zobaczyć pingwiny z bliska w czasie nurkowania, należy wykupić przejażdżkę kajakiem. Jeśli nawet w swoim życiu nie trzymałeś w rękach wioseł i nie pływałeś łódką, z łatwością w kilka minut opanujesz sterowanie. Taka wycieczka polecana jest zwłaszcza wtedy, jeśli jesteś z dziećmi - one kochają pingwiny. Doświadczeni przewodnicy zaproszą Cię do kajaku i przeprowadzą od brzegu wokół Ark Rock (skała przypominającą kształtem Arkę Noego) i dalej obok latarni morskiej zwanej Roman Rock aż do Boulders Beach i z powrotem.

Po drodze z pewnością zobaczysz setki morskich ptaków, w tym podziwiane i kochane przez wszystkich pingwiny. Na plaży Boulders jest ponad 2500 tych przemiłych ptaków, są również foki i - jeśli masz szczęście - zimą możesz zobaczyć wieloryby. Na przejażdżkę warto wziąć kostium kąpielowy albo dresy i koszulę. Nie zapomnij o kremie do opalania i drugiej parze ubrań na zmianę. Ta 2,5-godzinna przygoda będzie Cię kosztować jedyne R450 (150 PLN) od osoby. W cenę wliczone jest nurkowanie (snorkeling) i mały posiłek. Wycieczka zależy od warunków pogodowych, dlatego najlepiej jest wcześniej sprawdzić prognozę pogody.

Światowej klasy atrakcje w Kapsztadzie

Latarnia morska na Przylądku Dobrej Nadziei

Aby podnieść rangę i bezpieczenstwo tej nowej drogi morskiej, w 1850 wybudowano na Cape Point Latarnię morską ( na wysokości 238 m.n.p.m). Ale ze względu na wysokość, latarnia była często zakryta chmurami. Było to przyczyną rozbicia się portugalskiego okrętu "Lusitania". W kwietniu 1911 roku podjęto decyzję przeniesienia latarni morskiej na Dias Beach, tylko 87 m.n.p.m. Latarnia ta znajduje się tam do dnia dzisiejszego.

Kapsztad, Nabrzeże Wiktorii i Alfreda

Nabrzeże Wiktorii i Alfreda jest to elegancka dzielnica handlowa, chętnie odwiedzana przez turystów. Można się to łatwo dostać specjalną linią autobusową z centrum miasta. Na całym obszarze jest też wiele parkingów. Większe sklepy otwarte są od 9 do 21. Znajduje się tutaj kilka najnowocześniejszych hoteli w Kapsztadzie. Butikom i sklepom z odzieżą, drogeriom, drogim hotelom i restauracjom uroku dodaje bliskość Góry Stołowej.

Kolejka Linowa na Górę Stołową

Kolejka linowa na Górze Stołowej kursuje od 1929 roku. W roku 2011, na szczyt Góry Stołowej wyjechał 21 milionowy turysta. Nic w tym dziwnego, każdy turysta odwiedzający Kapsztad powinien zobaczyć ten cud natury. Góra Stołowa wchodzi wskład Parku Narodowego Góry Stołowej, jednak cała flora dodatkowo jest częścią Królestwa Florystycznego (Cape Florific Region) nazywanego też Capensis zapisanego na liście UNESCO.

Kapsztad w porównaniu z innymi miastami

Kapsztad nie jest tylko wysoko zurbanizowanym miejscem. Światowe magazyny podróżnicze często przeprowadzają ankiety. Wiele takich badań wygrywa właśnie Kapsztad.

Kapsztad uznany został za wymarzone miasto dla turystów biorąc pod uwagę wiele kryteriów. W 2004 roku Kapsztad zdołał zająć czwarte miejsce w świecie w ankiecie ogłoszonej przez znany magazyn Condé Nast Traveller.

Kapsztad naliczył 85 punktów w kategoriach takich jak atmosfera miasta, życzliwość mieszkańców, kultura, restauracje, noclegi i sklepy. W ankiecie brało udział 20167 osób.