Widok na kanion Sesriem


O kanionie Sesriem

Kanion Sesriem
Tsauchab to rzeka okresowa, niosąca ogromne ilości wody tylko w czasie deszczów w górach Naukluft. Wtedy woda spływa z wyższych partii gór i formuje w ciągu kilku godzin porywistą rzekę. W wyniku takich sporadycznych powodzi na przestrzeni 2 milionów lat powstał kanion Sesriem o długości ponad kilometra i głębokości sięgającej 30 m. Jego ściany zbudowane są ze skał osadowych z dużą ilością kamieni granitowych. Przypomina wyglądem beton. Nazwa Sesriem pochodzi z języka afrikaans i oznacza "sześć rzemieni", a to dlatego, że pierwsi pionierzy musieli łączyć aż 6 skórzanych pasów, żeby zaczerpnąć wody z dna kanionu. W niektórych miejscach kanion ma tylko 2 m szerokości i posiada miejsca, gdzie stale nagromadzona jest woda, wykorzystywana przez zwierzęta. Pustynia Namib ma powierzchnię 80900 km², ciągnąc się wąskim pasem o szerokości od 50 do 160 km na długości około 1600 km wzdłuż linii brzegowej Oceanu Atlantyckiego. Szacuje się, że pustynia Namib przetrwała w niezmienionej formie przez około 55 milionów lat, co czyni ją drugą najstarszą pustynią świata, po pustyni Atacama w Chile. Notuje się tu opady poniżej 10 mm rocznie i z tego powodu jest prawie całkowicie pozbawiona roślinności.

Aby wydobyć wodę z tego wąwozu, dawni osadnicy wykorzystywali skórzane worki przypięte długimi rzemieniami do wołów. Uprzęż miała tradycyjnie 6 rzemieni, stąd pochodzi nazwa kanionu Sesriem. Rzeka Tsauchab wydrążyła go w warstwie skał, których wiek szacuje się na 15 milionów lat. Na niej osadziły się kolejne warstwy osadów i kamieni. Przekrój przez nie to gotowy podręcznik geologii. To co z góry wygląda jak niepozorne żwirowisko, po zejściu na dół wzbudza respekt. Tsauchab okazała się żywiołem o nieujarzmionej sile. W niektórych miejscach ściany wąwozu zbliżają się do siebie na odległość 2 metrów. Na dole panuje przyjemny chłód. Dawno temu przelewały się tędy ogromne masy wody. Po potężnej rzece powstały nieliczne bajorka, w których odbijają się skały.

Namib - najstarsza pustynia świata

Skamieniałe wydmy w Namibii
Pustynia Namib uznawana jest przez niektórych za najstarszą na świecie pustynię. Naszym zdaniem to nie jest takie ważne, czy pustynia jest najstarsza? Ważne jest że jest stara, wiek pustyni Namib szacowany jest na około 80 mln lat. Jednym z licznym dowodów, że jest to tak stara pustynia mogą być skamieniałe wydmy, w których piasek stał się jednolitą skałą. Wydmy te znajdują się w odległości 60 km od Sesriem, w Gondwana Namib Park. Skamieniałe wydmy zwane są czasami jako skrzemieniałe wydmy.