Kanion rzeki Blyde w RPA


O kanionie rzeki Blyde


Podróżuj na północ od Graskop w godzinach popołudniowych, napotkasz wtedy najlepsze warunki oglądania Bożego Okna, Pinnacle, Blyde River Canyon, Three Rondawels.

Po raz pierwszy zobaczyłem kanion z ogromnej skarpy skalnej po stronie Limpopo, na terenie Urwiska Gór Smoczych. Półgodzinna jazda do Swadini dała nam niezwykłe poczucie małości, kiedy przebijaliśmy się przez wąwóz, mijając masywne klify po obydwu stronach naszego samochodu, wyglądającego jak paczka zapałek. Kaniony należą do najbardziej dramatycznych naturalnych cudów natury. Z upływem milionów lat rzeki wypłukały drobne cząstki podłoża, pozostawiając skały odporne na erozję, przekształcając je w wysokie klify.

Kanion rzeki Molatse

Kanion rzeki Blyde - znany także jako Molatse River Canyon - jest jednym z największych kanionów w Afryce. Na jego przejście potrzebujesz dużo czasu i będziesz często się zatrzymywać, żeby robić zdjęcia. Blyderivierspoort Nature Reserve w Swadini jest rajem dla turystów pieszych, samochodem możliwy jest przejazd zaledwie około pięciu kilometrów – do centrum informacji i punktu widokowego nad zaporą Blyde. Wszyscy podziwiają niezwykle mocne ściany zapory, opierające się naporowi wody. Ta część kanionu jest rajem dla turystów, alpinistów i entuzjastów zjazdów po linach. Przejdź dobrze oznakowany szlak wodospadów prowadzący do Kadishi Tufa.

Osobliwością rzeki Blyde jest fakt, że nie ma dostępu do reszty kanionu ze Swadini, możesz tam dostać się wyłącznie z Limpopo. Bądź przygotowany do godzinnej jazdy w kierunku zachodnim wzdłuż szosy R527, aż dojedziesz do R36 biegnącej do Ohrigstad. Panoramiczna jazda będzie pełna wartych podziwu widoków, przełęcz Abel Erasmus jest spektakularnym odcinkiem, wraz z krótkim tunelem Strijdom JG. Zanim dojedziesz do Ohrigstad, trasą R532 jedź na wschód w kierunku Graskop – na tym odcinku jest słynna Trasa Panoramiczna. Zanim wjedziesz do kanionu, możesz spędzić kilka godzin na zwiedzaniu jaskiń Echo i jaskiń Shoe (nie przeoczysz ich, dzięki olbrzymiemu butowi ustawionemu przy wejściu) i Muzeum Człowieka (Museum of Man). Prezentowane tam są ryciny naskalne Buszmenów, unikalne komory z echem i sklepy z pamiątkami.

Jak zwiedzać Trasę Panoramiczną?

Podróżuj na południe od Graskop (w kierunku Sabie) w godzinach porannych, panują wtedy najlepsze warunki do robienia zdjęć ze względu na kierunek oświetlenia.

Trzy chaty (trzy okrąglaki)

Three Rondavels

Po wejściu do kanionu najpierw napotkasz Three Rondavels - trzy okrągłe formacje skalne wznoszące się dumnie na skarpie wąwozu.

Te łupkowo-kwarcowe skały uwieńczone są trawiastymi "Dachami", w stylu afrykańskiej strzechy, dopełniając wyglądu tradycyjnych afrykańskich domostw. Z daleka dominują nad krajobrazem, ponad pofalowaną doliną poniżej. W miarę jazdy na południe nie sposób przegapić intrygujących Bourke's Luck Potholes. Bourke's Luck były najwyraźniej nazwane na cześć irlandzkiego poszukiwacza złota Tom Bourke, którzy znalazł tu bardzo dużo złota. Rzeki Blyde (radość) i Treur (smutek) łączą się właśnie tutaj, na przestrzeni lat wiry wodne wyżłobiły niezwykłe kotły eworsyjne, niektóre z nich bardzo głębokie. Ciemna, wirująca woda odsłania złotą i szarą architekturę skał. Jest to dramatyczny widok, zwłaszcza z dwóch wysokich pomostów, które drżą lekko, kiedy po nich chodzisz. Jeśli nie lubisz wysokości, unikaj mostków, możesz docenić twórczość szybko płynącej rzeki z bezpiecznej odległości. Wejście kosztuje R25 i R15 od dzieci, plus R5 od samochodu.

The Devil's Window (okno diabła), pieszy szlak kanionu rzeki Blyde, grób Oswalda Pirow, the Lookout Tower (wieża widokowa) i The Peak, są innymi miejscami, jakie zobaczysz w miarę zbliżania się do najbliższego miasta - Graskop. Piesi turyści mogą zatrzymać się na noc w jednej z chat, co oznaczać będzie mniej podróżowania i więcej chodzenia. Jeśli podróżujesz samochodem, możesz przemierzać cały kanion przyzwoitymi drogami. Turyści mają tendencję do podróżowania od jednego do drugiego punktu widokowego - my zrobiliśmy tak samo, w ten sposób zbliżaliśmy się do Bożego Okna (God's Window). Po drodze zauważyliśmy ogromne, niczym drzewa, paprocie i storczyki, a także kilka antylop.

Miłośnicy ptaków zobaczą tu wiele ciekawych gatunków ptaków uwielbiających te egzotyczne lasy ciągnące się kilometrami. Ale większość turystów nie zwraca na to uwagi, jadą szybko podziwiać widoki z Bożego Okna Nic dziwnego, przy dobrej widoczności z klifów rozlega się widok o promieniu 125 km (250 km) Można spoglądać 900 m w dół do wąwozu poniżej lub w dal na rozległy Lowveld. Piesze szlaki turystyczne są tu wspaniałe, więc pakuj piknik, zakładaj mocne buty i nie zapomnij aparatu fotograficznego. Będziesz wspinać się na wiele stopni, musisz iść powoli, pić dużo wody, podziwiać połacie lasów i rezerwat przyrody poniżej. Najwyższym punktem jest Wonder View, znajdujący się 2 km na północ od Bożego Okna. Po wyjściu z kanionu nie przegap Wieżycy (Pinnacle Rock), niezwykłej kolumny kwarcowej wznoszącej się niczym baśniowa wieża czarnoksiężnika. Wysoka na około 30 m, wolno-stojąca, otoczona gęstym lasem. Wieżycę znajdziesz podczas jazdy wzdłuż R534, do Graskop.