Pustynia Kalahari, co zwiedzać, jak zwiedzać


Kotlina Kalahari

Pustynia Kalahari zapewne nie jest najpiękniejszym miejscem w Afryce, ale bardzo ciekawym. Nazywana chyba niesłusznie pustynią, lepiej pasowałaby nazwa "spragniony ląd".

Mapa pustyni Kalahari

Pustynia Kalahari na tle Botswany. Kalahari zajmuje znaczną część Botswany, sięga aż do Angoli i Namibii. Naszym zdaniem duża część Kalahari jest na terenie RPA, czego z mapy nie widać.

Pustynia Kalahari powstała około 55 milionów lat temu wraz z powstaniem kontynentu afrykańskiego.

Pustynia Kalahari ma obszar 900000 km², obejmuje 70% terytorium Botswany, przechodzi do Namibii i RPA.

Słowo "Kalahari" pochodzi z języka tswana Kgala czyli zabójcze pragnienie, lub Kgalagadi, Khalagari lub Kalagare, co oznacza "miejsce bez wody".

Na Pustyni Kalahari występują ogromne obszary, nadające się do wypasu zwierząt i żyje tutaj dużo zwierząt dzikich i hodowlanych.

Powstało tutaj kilka rezerwatów i innych obszarów chronionych. Rezerwat Central Kalahari Game Reserve to drugi co do wielkości obszar chroniony na świecie. Warto wymienić też Khutse Game Reserve i Park Narodowy Kgalagadi.

Kalahari jest bardzo gorąca i może osiągnąć latem temperaturę 40°C. Zimą pustynia ma suchy i zimny klimat, temperatura może spaść do 0°C.

Rzeka Okavango jest jedyną stałą rzeką płynącą przez pustynię. Podczas pory deszczowej (od października do kwietnia ) powstają rzeki okresowe (efemeryczne rzeki), takie jak Nata i kilka jej dopływów, które zasilają rzekę Limpopo.

Mieszkańcy kotliny Kalahari

Mimo, że przetrwanie na Kalahari nie jest łatwe żyje tu kilka plemion. Żyjący na Kalahari ludzie to San (Buszmeni San), Kung, Khomani, Khios (Hottentots) Nama (lub Namaqua) i Griqua.

Buszmeni na Pustyni Kalahari

Niewielka liczba Europejczyków żyje także w Kalahari.

Buszmeni San mieszkali w Kalahari przez około dwadzieścia tysięcy lat i są uważani za najstarszą kulturę na świecie. Niewielka grupa Buszmenów zdołała przetrwać do dnia dzisiejszego i żyć jako myśliwi-zbieracze, jak to robili od tysięcy lat.

Ludność Kung (!Kung), to kolejne plemię, tradycyjni myśliwi i zbieracze. Przy wymowie słowa !Kung pamiętajmy że wykrzyknik oznacza kliknięcie językiem.

Zwierzęta na Pustyni Kalahari

Nie jest łatwo przetrwać na Kalahari, zwierzęta muszą być w stanie wytrzymać ekstremalne zmiany temperatur (zarówno na ciepło i zimno). Dzięki ewolucji zwierzęta żyjące w tym regionie, radzą sobie dobrze. Poniżej lista niektórych faktów na temat tych zwierząt.

Jednym z najczęstszych zwierząt Kalahari jest oryks. Oryksy obywają się bez picia, wilgoć czerpią z pożywienia dlatego są w stanie żyć w tych skrajnie trudnych warunkach pustynnych.

Oryks  

Wiele z najbardziej niebezpiecznych na świecie kotów można znaleźć na Kalahari. Należą do nich lwy, lamparty, gepardy i karakale. Inne zwierzęta popularne w tym regionie jest elandy Taurotragus Oryx. Jest to największa ze wszystkich afrykańskich antylop. Mogą ważyć do 900 kg.

Na Kalahari spotyka się nawet żaby. Należą do żaba deszczowa i tremolo sand frog, żyjące w południowej Kalahari, gdzie nastaje długa pora deszczowa.

Najsłynniejsze zwierzęta z Kalahari to surykatki, najmniej znane, ale też bardzo ciekawe to pangoliny

Kalahari Fakty - Rośliny

Ponad czterysta gatunków roślin zostały zidentyfikowane na Kalahari.

Piaski Kalahari lepiej niż większość gleb na innych pustyniach zatrzymują wodę, co stwarza dogodne warunki dla roślin.

Roślinność suchych południowych regionów składa się głównie z traw Eragrostis (lovegrass), Aristida, ai Stipagrostis, a także rozrzuconych drzew i krzewów, w tym akacia, Colophospermum, Commiphora i Terminalia.

W północno-wschodniej części Pustyni Kalahari spotykane są nawet lasy.

Zielone Kalahari, to nawodnione, żyzne pola w dolinie rzeki Oranje. Uprawia tam się winorośla, mango i owoce cytrusowe.

Czytaj Dalej: Kalahari w Namibii

Czytaj Dalej: Kotlina Kalahari

Więcej informacji o Kalahari znajdziecie tutaj: Kalahari i Kgalagadi w RPA, zanim pojedziesz