Kalahari pełne wspomnień


Wspomnienia z Kalahari


Dalsza część artykułu ze strony: Farmer z Kalahari opowiada o swoim życiu

Marnus chodził do szkoły podstawowej w Gochas, potem wysłano go do szkoły średniej im. Jan van Riebeeck w Kapsztadzie. Jazda pociągiem zajmowała 2 noce i 2 dni. Zwykle, jechało około 20 osób. Chłopcy flirtowali z dziewczętami i całowali je. Spalinowa lokomotywa była na trasie Mariental do De Aar, potem była przesiadka na parowóz do Beauford West. Odcinek do Kapsztadu był już koleją elektryczną. W pierwszy dzień w Kapsztadzie, zostawiali bagaże w schowku na stacji kolejowej i szli na film w Roxy albo Royal. Nigdy nie szli do szkoły w pierwszy dzień po przyjeździe. Po ukończeniu szkoły średniej Marnus studiował na uniwersytecie w Stellenbosch.

Zawsze miał pasję do motocykli, i używał pustą pracownię Agriculture Technology Services jako warsztat motocyklowy, aż został zauważony i przegoniony. W 1974 roku poślubił Trudie, w następnym roku sprzedał motocykl i nauczył się jak pilotować samolot. Otworzył farmę w Somerset West. W 1975 roku załadował owce i meble na 5 tonową ciężarówkę Bedford i przeniósł się do Namibii do Langverwacht. W 1983 roku objął po rodzicach sklep w Gochas, kupiła farmę od ojca. Był też wojskowym pilotem, często latał aż do uzyskania niepodległości.

Kupił pierwszą farmę na Kalahari w 1982 roku – Hatsamab, obok Buitepos. Okazało się że Kalahari jest dobra na hodowlę bydła rogatego, kóz i dzikich zwierząt.

Pustynia Kalahari ma swój własny charakter. Pomimo że Marnus odwiedził wiele ciekawych miejsc, zawsze chciał mieszkać na Kalahari. Początkowo, Hatsamab i Buitepos nie miały wielu dzikich zwierząt. Łapanie oryksa stało się sportem narodowym. Piet i Koos Boltmans byli pierwszymi farmerami zajmującymi się ochroną naturalnego środowiska i oni byli źródłem zaopatrzenia w oryksy. Przenoszenie oryksów z jednej farmy na inną jest wielkim wydarzeniem i okazją na celebracje. Każdy przychodzi to zobaczyć. Pomimo że Buitepos to farma myśliwska, każdy może tutaj przyjechać, obserwować zwierzęta i cieszyć się pustynią Kalahari. Na pewnym etapie życia, człowiek przestaje myśleć o polowaniach, zaczyna zajmować się ochroną przyrody.

Zdjęcie z sępami z Kalahari


Sępy na Pustyni Kalahari
Sępy na Pustyni Kalahari

Sęp - Informacje

Sępy, ogromne ptaki padlinożerne z gołymi szyjami i głowami. Długość tych ptaków dochodzi do 1 metra, rozpiętość skrzydeł aż 3.7 metra. Kolor piór z przeważnie szary, głowa ma jaśniejszy kolor. Oczy sępów umożliwiają widzenie w dużym promieniu, przybliżają obiekty znajdujące się w środku pola widzenia.