Wycieczka przez Zambię, Malawi i Tanzanię


Plan wycieczki do Tanzanii

Dzień 1 Palapye w Botswanie

Wyjazd z Johannesburga w kierunku północnym do Botswany. Po przekroczeniu granicy jedziemy do Sanktuarium Khama Rhino — tam spędzimy pierwszą noc. Khama Rhino Sanctuary powstało w 1992 roku dzięki inicjatywie lokalnej ludności, aby pomóc w ratowaniu ginących nosorożców i dostarczyć środki do życia dla tej biednej społeczności. Po przyjeździe na kemping możemy uczestniczyć w opcjonalnym nocnym safari.

Opcjonalne rozrywki: nocne safari

Lunch, obiadokolacja

Mapa trasy wycieczki z Vic Falls do Dar es Salaam
Mapa trasy wycieczki z Johannesburga do Dar es Salaam.

Dzień 2 Sanktuarium Khama Rhino do Maun

Rano — przed wyjazdem na Maun — jedziemy na safari na terenie schroniska Sanktuarium Khama Rhino. Następnie po przybyciu do Maun przygotujemy się do wyjazdu na Deltę Okavango.

Śniadanie, lunch, obiadokolacja

Dzień 3 / 4 Okavango

Podczas naszego pobytu w Delcie korzystamy z dobrodziejstw, które ma do zaoferowania natura: chodzimy na piesze safari, jeśli to możliwe — zwiedzamy również Deltę na Mokoro. Delta Okavango jest największym na świecie śródlądowym rozlewiskiem. Rzeki uchodzące do Delty Okavango nie mają ujścia do oceanu i nawadniają przez to około 15000 km² pustyni Kalahari. Jest to naprawdę spektakularne, pozostawia niezapomniane wrażenia. Spotkamy dzikie zwierzęta, które dotąd nie widziały człowieka. Jedziemy do delty ciężarówkami — dalej popłyniemy na mokoro. Spotkamy zapewne kilku tutejszych mieszkańców i ustawimy nasz obóz w buszu na następne 2 noce.

Śniadanie, lunch, obiadokolacja

Dzień 5 Gweta

Ze smutkiem opuszczamy Deltę i podróżujemy na wschód do Planet Baobab, który znajduje się w połowie drogi między Maun i Nata, w pobliżu Makgadikgadi Pans. Będzie okazja obejrzeć busz wokół obozowiska, szczególnie zwrócić uwagę na jedne z najstarszych drzew Baobab w okolicy.

Opcjonalne rozrywki: lot nad Deltą

Śniadanie, lunch, obiadokolacja

Dzień 6 Kasane — Park Narodowy Chobe

Dziś wyruszamy na północ do Kasane, leżącego na brzegach rzeki Chobe. Południe spędzimy na nietypowym safari, będziemy oglądali z pokładu statku zwierzęta żyjące w parku. Jest to doskonała okazja, aby zobaczyć kilka wyjątkowych dzikich zwierząt w Afryce.

Śniadanie, lunch, obiadokolacja

Dni 7 / 8 Zimbabwe — Victoria Falls

Po przybyciu do Victoria Falls mamy czas, aby zaplanować interesujące nas rozrywki na dzień następny — przed wizytą do potężnego Victoria Falls i doświadczeniem łoskotu potężnej Zambezi, której woda spada ze 100 m do wąwozu poniżej.

Opcjonalne rozrywki: poranne safari w PN Chobe, Zambezi Dinner Cruise

Śniadanie (x2), Lunch tylko dzień 7

Dzień 9 Lusaka Zambia

Zostawiwszy za sobą Wodospad Wiktorii, podróżujemy do tętniącej życiem stolicy Zambii — Lusaki. Można zauważyć, że roślinność zmienia się na subtropikalną, a drogi stają się dużo gorsze.

lunch, obiadokolacja

Dzień 10 Chipata Zambia

Przed nami długi przejazd przez bujny kraj, przekraczamy rzekę w drodze do Chipata, bramy do Parku Narodowego South Luangwa.

Śniadanie, lunch, obiadokolacja

Dzień 11 Park Narodowy South Luangwa Zambia

Wcześnie rano jedziemy z Chipata do granicy Parku Narodowego South Luangwa, gdzie spędzimy następne dwa dni nad brzegiem z Luangwa River. Z baru w obozie można dość często obserwować hipopotamy i inne zwierzęta. Po południu możemy cieszyć się rejsem statkiem o zachodzie słońca na terenie PN South Luangwa.

Śniadanie, lunch, obiadokolacja

Dzień 12 South Luangwa National Park Zambia

Rano mamy szansę na kolejne safari. Park słynie z dużej koncentracji lampartów i hipopotamów. Po obiedzie odwiedzamy zakład włókienniczy prowadzony przez społeczności plemienne oraz mieszkańców lokalnej wioski.

Dodatkowe atrakcje: poranne safari i piesze safari.

Śniadanie, lunch, obiadokolacja

Dzień 13 Lilongwe Malawi

Dziś odwiedzimy Lilongwe Wildlife Centre, jedyne tego typu sanktuarium w Malawi, służące uratowanym, osieroconym i rannym dzikim zwierzętom. Znajduje się w 180-hektarowym pięknym lesie, jedynym chronionym miejscem w Lilongwe.

Śniadanie, lunch, obiadokolacja

Dni 14/15 Plaża Kande

Rano będzie okazja do wzięcia udziału w 2-godzinnej wycieczce po mieście, zanim pojedziemy malowniczą drogą do plaży Kande. Następne 2 dni spędzimy, ciesząc się wieloma dowolnymi atrakcjami, tu dostępnymi. Pójdziemy z przewodnikiem na piesze zwiedzanie lokalnej wsi, poznamy tutejszych mieszkańców i dowiemy się więcej o życiu w Malawi.

2-godzinne zwiedzanie miasta w Lilongwe, sporty wodne, jazda konna

Śniadanie, lunch, obiadokolacja

Dzień 16: Lake Malawi — Chitimba

Jedziemy dalej na północ. Nasz ostatni dzień spędzimy w Malawi na plaży Chitimba. Dla tych, którzy mają dość plaży, możliwa jest krótka wędrówka do Manchawe Falls.

Dodatkowe atrakcje: sporty wodne, zjazdy itp.

Śniadanie, lunch, obiadokolacja

Dzień 17 Tanzania — Iringa

Dzisiaj opuszczamy Malawi i wjeżdżamy do Tanzanii. Wspinamy się w górę Great Rift Valley przez spektakularne górskie przełęcze, mijając rozległe plantacje herbaty w górach. Przybywamy do naszego obozu koło Iringi. Tego wieczoru obiad jest w lokalnej Hut Masai, gdzie spędzimy tradycyjny wieczór tanzański.

Śniadanie, lunch, obiadokolacja

Dzień 18 Mikumi Tanzania

Wyjazd z Iringi, przejazd na północ do Parku Narodowego Mikumi National. Mikumi jest domem dla lwów, zebr, antylop gnu, impali, bawołów i słoni. Dziś mamy możliwość fakultatywnego skorzystania z popołudniowego safari w parku.

Dodatkowe atrakcje: popołudniowe safari w PN Mikumi

Śniadanie, lunch, obiadokolacja

Dzień 19 Dar es Salaam

Nasza podróż prowadzi nas z chłodnego regionu górskiego Iringa do nadmorskiego miasta Dar es Salaam. „Dom Pokoju” w języku arabskim Dar es Salaam jest gospodarczą i handlową stolicą Tanzanii, ale to śródlądowa Dodoma pozostaje oficjalną stolicą. Po przyjeździe do Dar es Salaam nasza podróż dobiega końca.

Śniadanie, lunch