Góry Smocze - uKhahlamba Drakensberg Park


Góry Smocze w RPA


Mapa Gór Smoczych

Góry Smocze - łańcuch górski ciągnący się na długości ponad 1000 km od Hoedspruit na zachód od Parku Krugera do Rhodes we Wschodniej Prowincji Przylądkowej. Dla Voortrekkers, góry te przypominały rząd złośliwych niemych smoków. Zulusi nazywali je uKhahlamba, czyli bariera z dzid. Szczyt Mafadi na granicy z Lesotho ma wysokość 3451 m n. p. m. i jest najwyższym szczytem w RPA.

Góry, przerwane tylko jedną doliną w okolicach Harrismith i Barberton, biegną przez zachodnią część Suazi i środek Lesotho. Za najbardziej malowniczą część Gór Smoczych uważa się 200-kilometrową część wzdłuż granicy Lesotho, zwaną uKhahlamba. Cały ten teren podzielony jest na wiele rezerwatów, wchodzących w skład uKhahlamba Drakensberg Park Narodowy. Do najciekawszych miejsc należy rezerwat Giant's Castle (Zamek Olbrzyma). Założono go w celu ochrony największych afrykańskich antylop - elandów.

Widok na Góry Smocze

Jest to też doskonałe miejsce do obserwacji zagrożonego wyginięciem orłosępa brodatego. Jest tam specjalna kryjówka umożliwiająca obserwację tych interesujących ptaków, zwabionych podkładaną padliną. Można obserwować tu również inne ptaki drapieżne, takie jak orzeł czarny, raroróg górski i sęp przylądkowy. Na południe od Zamku Olbrzyma znajduje się rezerwat przyrody Kamberg, który jest doskonałym miejscem do pieszych wędrówek i do łowienia pstrągów.

Działa tam też Rock Art Centre. Wyświetla się tu interesujący film opowiadający o tym, jak interpretować sztukę naskalną Buszmenów. Organizowane są też tam wycieczki z przewodnikiem do Game Pass Shelter, gdzie zachował się cenny rysunek naskalny przedstawiający podobizny antylop eland nałożone na postacie ludzkie oraz stwory z głowami ludzkimi. Inne sceny ukazują sangomę (szamana) z umierającą antylopą na rękach.

Góry Smocze Północne

Znajdują się tam między innymi:

  • "Amphitheatre", czyli 4-kilometrowy i wysoki na ponad 1000 m łańcuch skał bazaltowych, który przypomina swoim kształtem amfiteatr.
  • Mont-aux-Sources, szczyt sięgający 3282 m n.p.m. wysokości.
  • Wodospad Tugela, gdzie woda spada 948 m w dół, wzdłuż pionowej granitowej skały ze szczytu Mont-aux-Sources (źródlana góra).
  • Malowidła naskalne prehistorycznego człowieka.
  • Tablica upamiętniająca miejsce pojmania Winstona Churchila. Na tablicy znajduje się napis: "Tablica ta znajduje się w miejscu, w którym został zniszczony pociąg pancerny i został pojmany Winston Churchill przez Burskie siły. 15.10.1899"

Góry Smocze Północne zaliczane są do najpiękniejszych terenów w RPA. UKhahlamba Drakensberg Park (wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO) znajdujący się w Górach Smoczych jest parkiem chronionym ze względu na jego niezwykłe cechy geologiczne. Z Amfiteatru, czyli długiego na 4 km i ponad 1000 m wysokiego łańcucha skał, spływa pięciostopniowymi kaskadami 948-metrowy wodospad Tugela.

Góry Smocze, informacje turystyczne dokument pdf w j. angielskim

Buszmeni w Górach Smoczych


W rzeczywistości w miejscu przybycia Portugalczyków do Południowej Afryki nie było wielu Murzynów, mieszkali tutaj żółci ludzie zwani Khoi i San. Żyli oni w jaskiniach, dekorowali ściany malowidłami zwierząt, na które polowali i które czcili. Czynili w ten sposób dlatego, że czcili te zwierzęta i uważali je za prawnych mieszkańców tych terenów. Były tam żyrafy, antylopy, pytony, słonie, zawsze w ważnym miejscu, mającym rytualne znaczenie dla całej rodziny.

Byli to bardzo interesujący ludzie. Mogli tropić zranione zwierzę całymi dniami, aż do czasu kiedy z powodu zatrucia trucizną w strzale padło z wyczerpania. Byli to zdolni chemicy, umiejący sporządzać trucizny i odporne na warunki atmosferyczne i upływ czasu farby wykonywane z roślin rosnących w buszu i z substancji zwierzęcych. Byli to wspaniali ludzie, o dużych uzdolnieniach artystycznych, modlący się do bogów nieba i uważających modliszkę za świętą. Uwielbiali muzykę i tańce przy wschodzie księżyca na okrągłym placu przed ich jaskinią. Wszyscy zostali bestialsko wymordowani przez białego człowieka.

Do dzisiaj mówi się, że Amerykanie wybili Indian, Australijczycy – Aborygenów, ale w Afryce biali nie zabili nikogo i dali wszystkim szansę współistnienia. Zdaniem naukowców z czasów apartheidu, osiedleńcy z Europy zastali pusty kraj zamieszkały tylko przez Buszmenów. Zbiegiem okoliczności, plemiona Murzyńskie zaczęły zamieszkiwać ten teren w tym samym czasie, ale od strony północnej. Archeologiczne wykopaliska dowodzą jednak, że Murzyni pojawili się na terenach dzisiejszego RPA pomiędzy 300 a 800 rokiem naszej ery, czyli trochę wcześniej niż biali.