Jaszczurki z wydm Namibii, gekony Gekkonidae


Gekon zwany potocznie „piaskowym nurkiem”

Gekon, czyli jaszczurka na wydmach w Namibii, może błyskawicznie zakopywać się w piachu.
Palmatogecko rangei - dobrze widoczne stosunkowo duże oczy gekona, bez powiek. Gekony czyszczą oczy długim językiem. Jest to web-footed gecko. Ponieważ gekony są aktywne głównie w nocy, w ciągu dnia ich źrenica zwęża się do wąskiej kreseczki.
Park Narodowy Namib Naukluft gekon trzyma się palca
Wystarczy tylko przestraszyć pełzającą po piasku jaszczurkę, żeby schowała się pod powierzchnią. Wtedy wkładamy w piasek rękę i wykopujemy gekona. W ten sposób przewodnik może nam pokazać z bliska tego interesującego gada.
Gekon, dobrze widoczne charakterystyczne palce, pod którymi są włoskowate przylgi do wspinania się po pionowych skałach
Gekony mają przezroczyste, przypominające galaretkę ciało. Pustynnego gekona jest bardzo łatwo znaleźć i pokazać turystom.

Namibijskie gekony są jajorodne, samica składa zwykle dwa twarde jaja szczelinach skalnych. Długi ogon gekonów jest ważny przy balansowaniu ciałem podczas wykonywania skoków. U wielu gekonów stał się on rezerwuarem tłuszczu i wody. Mają zdolność odrzucania ogona w celu ratowania życia. Oderwany ogon przez jakiś czas może wykonywać ruchy przypominając tym gąsienicę.

Gekony żyjące w piaskach pustynnych Namibii spędza upalne dni głęboko pod powierzchnią gorącego piasku. Ponieważ piach jest drobny i często przenoszony przez wiatr, możliwe jest oddychanie. Wiele gekonów ginie w czasie deszczu na pustyni(woda nie przepuszcza tlenu). Na szczęście opady deszczu w tych rejonach są bardzo rzadkie.

Informacje o gekonach

Najbardziej charakterystyczne cechy gekonów z Namibii to ich delikatne nogi, przypominające bardziej dłonie i szeroko otwarte oczy z pionowymi, jak u kota źrenicami

Z tak tajemniczymi oczami, jak gekony widzą? Większość gekonów nie ma powiek, ich oczy są cały czas otwarte, pokryte odporną na piasek, przeźroczystą błoną, powstałą przez zrośnięcie powiek. Gekony czyszczą długim językiem swoje wystające, duże, często jasno ubarwione oczy. Źrenice mogą się zwężać lub rozszerzać tak jak u kotów. Gekony słyną z ich zdolności do wspinania się i biegania po pionowych ścianach, sufitach i nawet po szybach. Wielu uważa że końce ich palców zakończone są przyssawkami. Tak naprawdę pod palcami mają włoskowate przylgi zwane scansors, dzięki którym są w stanie znaleźć malutkie nierówności wystarczające do utrzymania się.

Jako ciekawostka, należy dodać że gekony są jedynymi jaszczurkami wydającymi głośne odgłosy podobne do rechotania żab. Od tych właśnie dźwięków (gek-ko) pochodzi naukowa nazwa rodziny. W ten sposób samce szukają samic. Jest to dowodem że gekony posiadają dobrze rozwinięty zmysł słuchu. Gekony dzielą się na nocne z pionowymi źrenicami i dzienne z okrągłymi. Gekony są wytrzymałe na duże, nocne spadki temperatur na pustyni. Prowadzą aktywne życie w czasie zimnych nocy i na górskich szczytach. Są trudne do zobaczenia z powodu ubarwienia skóry podobnego do otoczenia, dlatego do tej pory odkrywane są nowe gatunki.

Poniższy film został wykonany w osadzie Solitaire obok Sossusvlei. Filmik ten prezentujemy tylko w celu demonstracji odgłosów gekonów. Nazwa "geko" pochodzi od tego rechotania. Proszę oglądać film z głosem na cały regulator.