Zebra w Parku Etosha, Naankuse


N / A'an ku SE czytaj NaankuseCzasami nie wiadomo, ludzie czy zwierzęta sprawują władzę w sanktuarium zwierząt N / A'an ku SE znajdującym się około 60 km na północny wschód od Windhoek. Marlice van Vuuren i jej mąż Rudie zapoczątkowali ten projekt i są z tego dumni.

Oto historia Naankuse

W 2000 roku Marlice poślubiła doktora medycyny Rudiego. Rudie wiedział, że jego żona nie lubi zgiełku i nie będzie szczęśliwa w Windhoek. Kupił więc posiadłość niedaleko stolicy, żeby dalej pracować i spłacać długi. Do budowy N / A'an ku SE potrzebowali jednak pomocy finansowej, mieli dużo szczęścia, znaleźli innych inwestorów. Projekt Naankuse okazał się wielkim sukcesem. Marlice i Rudie kupili jeszcze winnicę Neuras niedaleko gór Naukluft. Rudie pracuje ze zwierzętami na cały etat.

Dodatkową pasją pary jest kultura Buszmenów. Niedaleko Epukiro (na północ od Gobabis) prowadzą klinikę obsługującą większą część Bushmanland. Rudie często lata tam by leczyć ludzi.

Angelina Jolie i Buszmen

Inwestorzy Naankuse to farmaceuta Chris Heunis, okulista chirurg Jannes Brandt, Holender Jan Verburg i aktorzy Brat Pitt i Angelina Jolie.

Rudie uwielbia opowiadać anegdotę, kiedy Angelina spędziła jeden dzień w klinice Epukiro z Marlice. Po drodze do kliniki, Marlice musiała dostarczyć paczkę żywnościową staremu Buszmenowi, ponieważ dobrze zna klikany język Buszmenów, rozmawiała z nim przez chwilę. Nauczyła się tego języka w dzieciństwie na farmie, kiedy bawiła się z dziećmi. Podczas rozmowy z Buszmenem, Angelina Jolie wyciągnęła rękę żeby uścisnąć Buszmena. Bez zastanowienia, Buszmen uderzył jej rękę i powiedział Marlice: „powiedz tej chudej kobiecie żeby zostawiła moje jedzenie”.

W Naankuse Rudie oprowadza gości. Pokazuje obozy, gdzie leopardy, gepardy, lwy i likaony są trzymane. Każde zwierzę ma swoją historię. Przykładowo, 13 likaonów pochodzi z farmy Magnetiti na północ od Grootfontein. Zostały ocalone, kiedy były jeszcze szczeniakami. Rudie poleciał Cesną 182 żeby je przywieźć. Naankuse jest w pobliżu międzynarodowego lotniska Hosea Kutako w Windhoek. Kiedy wieża kontrolna usłyszała przez radio listę pasażerów, wstrzymano start lądowanie pasażerskiego samolotu linii SAA. Marlice musiała wstawać dwa razy każdej nocy. Gryzła kawałki mięsa z kurczaka na papkę i dawała to szczeniakom. Rudie marzy że kiedyś likaony powrócą do Etoshy i Damarland i przeniosą się na północ do okręgu Maltahohe. Likaony występują tylko w w północno wschodniej części Namibii.

Dalsza część artykułu: