Fotografowanie osobliwości Namibii


Osobliwości Namibii


W Namibii spotkasz nawet swobodnie poruszające się stada słoni pustynnych i czarne nosorożce. Mniejsze, też unikalne zwierzęta występujące w Namibii to damara, madoqua i czarno-lica impala. Jeśli lubisz podziwiać zwierzęta w ich naturalnym środowisku, nie zapominaj o Parku Narodowym Etosha. Ten rozległy park, 130 km długości i 72 km szerokości, jest pełen sezonowych i stałych zbiorników wodnych przyciągających stada słoni, zebr, oryksów, żyraf, strusi i wiele drapieżników czających się w ukryciu. Przed zachodem słońca musisz opuścić Etoshę, ale jeśli mieszkasz na kempingach, Okaukuejo lub Halali możesz siedzieć całą noc na ławce z widokiem na oświetlone wodopoje odwiedzane przez czarne nosorożce i inne nocne gatunki. Podczas safari musisz trzymać się głównych dróg Parku Etosha, dlatego wskazany jest aparat fotograficzny z obiektywem 400 mm albo dłuższym. Namibia szczyci się największym pogłowiem gepardów na świecie z czego aż 90% żyje na ranczach w granicach parków narodowych. W Okonjima turyści wynajmujący miejsca noclegowe mogą odwiedzić Africat gdzie gepardy i lamparty mogą być fotografowane z bliska w półdzikich warunkach.

Koryta rzek Ugab, Huab i Uniab biegną w kierunku wschodnim od Damaraland i Koakoland aż do Wybrzeża Szkieletów i służą jako korytarze dla słoni i żyraf. Istnieją prywatne loże oferujące safari, na którym będziecie w pobliżu tych zwierząt. Palmwag jest jednym z moich ulubionych koncesji ze względu na wspaniałe warunki do fotografowania czarnych nosorożców. Wybrzeże Szkieletów najlepiej jest zwiedzać pod opieką doświadczonych przewodników, wtedy możliwe będzie spotkanie brązowej hieny, szakali, a może nawet pustynnych lwów.

Południowy Park Narodowy Namib Naukluft i prywatny rezerwat Namibrand słyną z majestatycznych krajobrazów, ale w czasie wycieczek krajoznawczych można zobaczyć oryksy, strusie, zebry Hartmana i wiele innych, mniejszych gatunków pustynnych zwierząt.

Park Etosha w czasie sezonu deszczowego
Widok na Etosha saltpans w czasie pory deszczowej. Zdjęcie zrobiono o zachodzie słońca.

Wiele gatunków zwierząt żyjących na pustyni przystosowało się w cudowny sposób, żeby przetrwać w tym nieprzyjaznym środowisku. Słonie wędrują po 40 km dziennie w poszukiwaniu wody, czarny nosorożec żeruje tylko nocą żeby nie tracić wiele wody z organizmu. W czasie dnia ukrywa się przed promieniami palącego słońca w cieniu drzew. Lwy mogą przetrwać bez wody pitnej, przetrwają tylko na wilgoci pochodzącej z krwi ofiar. Oryks może przeżyć na wodzie pochodzącej z roślin dzięki zdolności do regulowania temperatury specjalnymi kanałami wentylacyjnymi w nosie. Mocz oryksa jest gęsty, żeby nie tracić cennej wody. Antylopa ta często stoi ze skierowaną w słońce twarzą, odsłaniając tym samym mniejszą część ciała do palących promieni. Zrozumienie zachowań zwierząt jest istotnym elementem przy robieniu wspaniałych zdjęć dzikiej przyrody. Musisz być świadomy że słonie i nosorożce żyją w bardzo trudnym i stresującym otoczeniu, dlatego jeśli zbliżasz się za blisko na piechotę albo pojazdem, z pewnością szukasz problemów. Oryksy to zwierzęta terytorialne, strzegące swoich granic, w przypadku pojawienia się niespodziewanych gości mogą użyć swoich długich rogów w obronie swojego terenu. Znacznie bezpieczniejsze jest piesze zwiedzanie Pustyni Namib niż innych afrykańskich parków, ale nawet tutaj musisz zachować ostrożność. W pierwszych promieniach wschodzącego słońca widać ślady pozostawione przez węże, skorpiony, pająki i krety, które żerowały podczas chłodnej nocy. Stworzenia te są łatwe do zobaczenia, ale musisz mieć duże doświadczenie żeby zrobić udane zdjęcia robione pod ostrym kątem. Chrząszcze tok-tok kie biegające po piasku po piasku, jaszczurki, rechoczące gekony i żmije pustynne są łatwe do zobaczenia o wschodzie słońca. Zachowaj szczególną ostrożność w zacienionych miejscach jak skaliste kaniony, węże mogą ukrywać się pod kamieniami. Pamiętaj że zdjęcie węża zrobione z góry często przypomina pasek klinowy, dlatego wskazane są niskie kąty, jeśli to możliwe. Ale należy zachować odpowiednią odległość od niebezpiecznych gatunków i stosować długie obiektywy w razie potrzeby. Pamiętaj, niektóre węże i chrząszcze są w stanie pluć jadem w oczy.