Podziwiaj wodospady Epupa w Namibii


Podziwiaj Epupa falls w Kaokoland

Kiedy myślisz o Namibii, spodziewasz się zobaczyć wydmy piaskowe i rozległe tereny pustynne. Epupa, przy granicy z Angolą to coś całkowicie innego, wygląda jak inny kraj. Możesz dojść na piechotę do samych wodospadów. Najlepszy widok rozciąga się ze wniesienia w dolnym biegu rzeki. Jest tam aż 38 małych wodospadów na całej szerokości rzeki Kunene. Woda ma kolor zielony dzięki minerałowi o nazwie Glaukonit. Na powyższym zdjęciu, po lewej stronie widoczny jest zagajnik palmowy. Palmy "Real Fan Palm" zwane lokalnie Makalani Palm rosną na słonych glebach. Sól pozostała tutaj po wyparowanej wodzie. Drzewa te mają ponad 100 lat.

Wstęp kosztuje tylko R50 od osoby, co z pewnością jest warte. Najlepiej jest odwiedzić to miejsce przed zachodem słońca. Czym niżej znajduje się słońce, tym więcej cieni i więcej kolorów. Epupa Falls znajdują się w odległości 175 km od Opuwo, na granicy pomiędzy Namibią i Angolą.

Widok na Epupa Falls na rzece Kunene
Epupa Falls zwane Monte Negro Falls w Angoli na rzece Kunene
Ciekawe kształty drzew w okolicy wodospadów Epupa
Baobaby rosnące na skalistych brzegach rzeki Kunene. Raczej unikalny widok. Słowo "epupa" znaczy piana w języku Herero.

Autostrada Caprivi prowadzi na zachód, do wąskiego przesmyku lądu, który następcy Bismarcka wytargowali od Anglików w zamian za Zanzibar. Niemieckim kolonialistom zależało na dostępie do Okavango i Zambezi oraz na korytarzu do Tanzanii, wówczas również w posiadaniu Niemiec. Nie przewidzieli, że na drodze wodnej stoi przeszkoda nie do przebycia pod nazwą Wodospadu Wiktorii. Caprivi jest dość urodzajne, ale zacofane rolnictwo nie potrafi spożytkować żyznej gleby. Wieśniacy utrzymują się głównie ze sprzedaży traw zbieranych na sawannie. Głównym składnikiem miejscowej diety jest proso. Ziarno ubija się w wydrążonym pniu. To oczywiście zajęcie kobiet. Wiejskie wspólnoty składają się z licznych, wielopokoleniowych rodzin. Chaty stoją ciasno, jedna przy drugiej. Otacza je wysoki płot z kolczastych gałęzi. Na wewnętrznym dziedzińcu toczy się życie codzienne wspólnoty. Państwo zapewnia regularne dostawy wody do picia i do podlewania ogrodu. Region Caprivi zamieszkują przede wszystkim plemiona Lozi i Owambo. Największym źródłem wody jest Okawango, rzeka graniczna z Angolą i Zimbabwe. W porze deszczowej zamienia się w nieokiełzany żywioł, którego siłę widać najlepiej na kaskadach Epupa. Po wilgotnym i grząskim brzegu Okawango da się przejechać tylko samochodem terenowym.