Drzewo jackalberry


Charakterystyka drzewa jackalberry

Drzewo jackalberry
Drzewo jackalberry

Drzewo Jackalberry mogą osiągać wysokość nawet do 24 metrów, obwód pnia do5 m. Średnie drzewo ma wysokość tylko 5 m. Pnie rosną prosto i wysoko, z pierwszymi konarami wysoko nad ziemią. Dojrzałe pnie ze starszych i cięższych drzew mają żłobkowate, spłaszczone grzbiety wzdłuż pnia, które je wzmacniają. Kora jest ciemnobrązowa u młodych drzew, zamieniając z wiekiem kolor na ciemnoszary, szorstką teksturą, tworzącą głębokie poziome rowki. Mają gęstą, ciemnozieloną koronę. Pojedyncze liście są o kształcie eliptycznym, do 14 cm długości i 7 cm szerokości z krawędziami gładkimi lub lekko falistymi. Starsze liście mają lśniący, skórzasty wygląd, ciemniejszy powyżej i jaśniejszy zielony poniżej. Młode liście i gałązki pokryte są puszystą sierścią. Choć młode drzewa nie tracą liści, starsze drzewa zrzucają swoje liści wczesną wiosną. Nowe liście rosną od czerwca do października, są w odcieniu różowym, pomarańczowym lub czerwonym. Zmienia się to w kolorze od światła, czerwono-brązowy do prawie czarnego. Drzewo Jackalberry zaliczane jest do rodziny Ebenaceae, potocznie zwanej afrykańskim hebanem.

Zastosowanie drzewa jackalberry

Drewno jest twarde, nadające się na podłogi i meble. Pnie są wykorzystywane do produkcji mokoro. Tanina zawarta jest w liściach, korze i korzeniach działa jako środek powstrzymujący krwawienie. Drzewo zawiera antybiotyki, które pomagają leczyć rany. Mieszanka wykonana z korzenia jest używana do walki z pasożytami układu pokarmowego, czerwonki i gorączki. Uważa się również lekarstwem na trąd. Nasiona są spożywane jako orzechy. Owoce są często używane do warzenia piwa lub fermentacji wina.

Drzewo jackalberry występuje w całej Afryce, od Senegalu i Sudanu do Namibii i północnym Transwalu. Jest to najczęściej znaleźć na sawannach lub lasów sawannę, gdzie można go znaleźć rosnące na kopce termitów. W glebach ciężkich kopce termitów zapewniają drzewu lekką glebę i źródło wilgoci. Korzenie zapewniają ochronę dla termitów, które nie jedzą żyjącego drewna. Drewno jackalberry jest twarde i odporne na termity.

Drzewo jagody szakala
Drzewo jagody szakala