Bottlebrush - Drzewo szczotka do mycia butelek


Bottlebrush

Dzikie Bottlebrush tree
Dzikie Bottlebrush tree

Występowania i środowisko naturalne Bottlebrush

Natal bottlebrush rośnie na zboczach i grzbietach skalistych w Górach Smoczych do wysokości około 1800 m n. p. m., w Prowincji Przylądkowej Wschodniej, w Wolnym Państwie, KwaZulu-Natal, Suazi i Wschodnim Gauteng.

Pochodzenie nazwy

Rodzaj został nazwan na cześć Sir George Grey (1812-1898), który był gubernatorem Kolonii Przylądkowej. Był wielkim mecenasem botaniki. Specyficzny epitet wyróżnieniem Peter Cormack Sutherland (1822-1900), lekarza z Aberdeen, Scotland, który był Surveyor Generalnego Natal w 1855 roku, stworzył wiele kolekcji roślin w czasie jego kadencji. Był też pierwszą osobą, która wysłała okazy drzew do Anglii. Nazwa bottlebrush wskazuje na podobieństwo kwiatów do tych bottlebrush pochodzących z Australii Callistemon rodzaju.

Ekologia

Greyia kwiaty sutherlandii przyciągają ptaki.

Użycie i kulturowe aspekty

Lekkie, miękkie drewno z Natal bottlebrush jest używane przez niektóre plemiona afrykańskie do wyrobu artykułów gospodarstwa domowego. Niektórzy rolnicy stosują go do ogrodzeń. To drzewo jest najlepsze dla małych ogrodów i ogrodów dziedzińca. Może być również uprawiana w doniczce na werandzie.

To inne bottlebrush tree pochodzące z Australii
Bottlebrush tree (callistemon-rigidus)