Bourkes Luck Potholes


Bourkes Luck Potholes


Bourkes Luck Potholes
Bourkes Luck Potholes to otwory powstałe w wyniku działania wirującej wody. Prawdopodobnie Irlandczyk o nazwisku Tom Bourke znalazł na dnie bardzo dużo złota, dlatego zazwane są "dziurami szczęścia".

Bourkes Luck Potholes są jedną z głównych atrakcji turystycznych w Republice Południowej Afryki. Położone na zbiegu rzek Treur i Blyde rzek w Prowincji Mpumalanga. Miejsce łączenia się tych rzek powoduje wiry, kształtujące te wspaniałe cuda natury przez tysiące lat. Nazwa rzeka Blyde przekłada się na „rzeka szczęścia”, podczas gdy nazwa rzeka Treur tłumaczy się do „rzeka smutku”.

Cylindryczne kształty od dawna fascynowały odwiedzających. Pewien Irlandzki poszukiwacz złota - Tom Bourke, był nimi tak zafascynowany, że wyobraził sobie złoto gromadzące się na dnie. Okazało się to wielką pomyłką, Tom Bourke zmarnował tutaj parę lat. Złota nie znalazł, ale jego nazwisko jest pamiętane, dzięki nazwie. Niesamowita kolorystyka tych dziur powstała dzięki glebie zawierającej minerały, osiadające w formie piaskowca.

Wiele mostów dajee możliwość robienia zdjęć. Warto jest odwiedzić muzeum, z eksponatami pochodzącymi z tych terenów na temat budowy geologicznej i górniczego historii tego obszaru.

Dojazd: Bourkes Luck Potholes jest około 35 km na północ od Graskop na trasie R532.