Diamenty z RPA


Największy diament w świecie

Diament z RPA W 1866 roku chłopiec znalazł pierwszy diament w RPA. Ten kamień znaleziony na brzegu rzeki Oranje okazał się 21 karatowym żółtym diamentem i zapoczątkował wielką "goraczkę diamentów". Nazwany został później Diament Eureka i oszlifofany został na 10.73 karatowy brylant.

W roku 1905 w kopalni Cullinan Premier na wschód od Pretorii został znaleziony największy diament. Ważył 3106 karatów (ok. 600 g) i był wielkości dziecięcej piąstki, został nazwany Cullinan na cześć sir Thomasa Cullinan, osoby która otworzyła kopalnię. Jak do tej pory, Cullinan pozostaje największym diamentem.

Cztery z dziewięciu powstałych z niego diamentów zdobi brytyjskie klejnoty koronne. Wśród nich jest: Cullinan I zwany "The Great Star of Africa", czyli "Wielka Gwiazda Afryki" - jest największym szlifowanym diamentem na świecie. Jest to 530,20 karatów gruszkowatego kształtu kamień obsadzony w Sovereign's Royal Scepter jako część Crown Jewels i wystawiany w Tower of London.

Cullinan II znany jako "The Lesser Star of Africa", czyli "Mniejsza Gwiazda Afryki" ma 317,40 karatów i jest drugim co do wielkości brylantem. Obsadzony jest w Imperial State Crown, także stanowi część brytyjskich klejnotów koronnych.

Zobacz : Kopalnia diamentów Cullinan