Antylopa Szabloroga w Delcie Okawango


Cykl roczny Delty Okawango, kiedy jechać?

Poniższa transformacja zależna jest od terminów i ilości opadów w Angoli, oddalonej ponad 1000 km od Delty Okawango.

Styczeń

Środek pory deszczowej. Bardzo wysoka wilgotność powietrza, czujesz się jak w smole. Zobaczysz stada ptaków wędrownych i bujną zieleń.

Luty

Częste i obfite tropikalne deszcze. Roślinność staje się jeszcze bujniejsza i trudniejsza do przejścia. Ptaki wędrowne ciągle przeważają.

Marzec

Deszcze wciąż obfite, ptaki szykują się do migracji przed końcem miesiąca.

Kwiecień

Deszcze ustępują, podwyższa się poziom wody przy wejściu do Delty Okawango (Panhandle). Chłodniejsze noce sprzyjają powstawaniu mgieł. Znakomita okazja dla miłośników fotografi, by utrwalić letnie kolory, z mniejszym prawdopodobieństwem deszczu.

Maj

Pierwsza, wysoka fala wody pojawia się w delcie. Okres godowy impali – pospolitej antylopy nazywanej potocznie “fast food”. Stada słoni przechodzą w kierunku północnym, powrócą za kilka miesięcy, kiedy poziom wody zacznie opadać.

Czerwiec

Dzikie psy (likaony) przychodzą na świat. Zimne poranki koloru kobaltowo -niebieskiego. Roślinność przybiera zimowy odcień.

Lipiec

Fala powodziowa dochodzi do Maun. Wysoki poziom wody w centralnej części Delty sprawia że wiele zwierząt nie może opuścić wysp. Sprawia to doskonałe warunki do obserwacji zwierząt. Kempingi położone przy trasach migracji zwierząt, skupiają się teraz na zwiedzaniu wodnych kanałów.

Od czerwca do sierpnia na Okawango panuje wysoki poziom wody. Stwarza to doskonałe warunki do safari na mokoro. Przybywa tu wiele zwierząt, panują doskonałe warunki do ich obserwacji. Komarów prawie nie ma, zima jest bardzo łagodna.

Sierpień

Pojawiają się pierwsze wyścigi ławic ryb brzana, chociaż może się to zdarzyć nawet dopiero w listopadzie. Zanikająca roślinność sprzyja obserwacji zwierząt.

Wrzesień

Szczeniaki dzikich psów opuszczają mateczniki, szansa zobaczenia ich w stadach. Pojawiają się pierwsze stada ptaków carmine bee-eater w północnym Okawango. Opadają kwiaty z drzew kiełbasianych, lamparty poluja na impale żywiące się kwiatami.

Wrzesień i październik to równie dobry czas na Okawango, pomimo niskiego poziomu wody. Obfite opady deszczu zamieniają okolicę w zieloną oazę pełną ptaków. Zwierzęta gromadzą się przy zmiejszających się akwenach wodnych.

Październik

Najgorętszy miesiąc, do 40ºC. Gwałtownie parująca woda zanika, zmusza to zwierzęta do powrotu i koncentracji wokół miejsc nie zagrożonych suszą. Stada bawołów i słoni tarza się w błocie, stwarzając okazję do zrobienia ciekawych zdjęć.

Listopad

Sporadyczne burze z piorunami są mile widziane przez wszystkich, zwłaszcza przez fotografów. Pojawiają się pierwsze stada ptaków wędrownych. Przychodzą na świat młode impale, antylopy końskie, zebry i wiele innych gatunków. Zakwitają baobaby tylko na parę tygodni.

Grudzień

Wiosenne deszcze zaczynają wypełniać niziny, słonie rozchodzą się po całym terytorium delty, busz powraca do życia. Widzimy wiele młodych antylop pod opieką matek.

Klimat Delty Okawango

Tabela średnich opadów deszczu, temperatur i słonecznych dni w Maun
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Temp.(°C)
dzień
32 31 31 31 28 25 25 29 32 35 34 32
Temp.(°C)
noc
19 19 18 15 10 6 6 9 14 19 19 19
Opady (mm) 103.9 95 81 24.9 5 1 0 0 1 17 43 81
Dni
Deszczowe
10 9 7 3 1 0 0 0 0 2 5 7
Godzin
słońca
9 7 8 9 10 10 10 11 10 10 9 8

Szabloroga Antylopa

Antylopa Szabloroga, Hippotragus niger
Antylopa Szabloroga, zwana też Antylopowiec Szablorogi