Zwiedzanie Delty Okawango, co musisz wiedzieć?


Okawango wreszcie na liście UNESCO


Nie znajdziecie drugiego takiego miejsca jak Delta Okawango. Tutaj na pustynne zwierzęta czyhają krokodyle, fala powodziowa nadchodzi w środku pory suchej, lwy i lamparty uwielbiają pływać, ziemia drży, kiedy przechodzą stada bawołów, a spadające kiełbasy z drzew kiełbasianych są tak ciężkie, że mogą zabić.

Rzeka Okavango na przekór naturze rozlewa się po piekielnych piaskach Pustyni Kalahari. Zanim wyparuje, tworzy oazę o powierzchni 15000 km². Z wody wynurzają się tysiące mielizn (wysepek), zamieszkałych przez dzikie zwierzęta. Proszę zauważyć, że rzeka zmienia nazwę, w zależności od kraju, przez który przepływa. W Angoli jest to Cabango, na krótkim odcinku w Namibii nazywa się Kavango, a w Botswanie oczywiście Okavango. Delta Okawango jest atrakcyjna dla turystów przez cały rok, jednak wskazane, by odwiedzić to miejsce, kiedy poziom wody jest wysoki, czyli od czerwca przez następne 4 miesiące. W maju pojawia się w delcie pierwsza fala powodziowa. Posuwa się z szybkością 1 kilometra na dzień, czyli przy suchym roku nigdy nie osiągnie końca delty, będącego w odległości 90 km.

Najwięcej zwierząt przychodzi na świat pomiędzy listopadem a marcem, kiedy roślinność jest najbujniejsza. Jest to wspaniałe miejsce na odpoczynek.

W roku 2016 Delta Okawango awansowała na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w kryterium przyrodniczym, pod numerem 1000.

Mokoro na Okawango

Trzcinowa żaba w Okawango

Ciekawostki o Delcie Okawango w Botswanie

  • 95% wody powierzchniowej Botswany znajduje się w Delcie Okawango.
  • Występuje tutaj 36 gatunków dużych ssaków, ponad 80 gatunków ryb i 460 gatunków ptaków
  • Delta Okawango ma powierzchnię 15000 km².
  • Ponad 10 000 mln m³ wpływa każdego roku do rozlewiska delty.
  • Ok. ¼ wody pochodzi z opadów deszczu.
  • Tylko 3% wody wsiąka w ziemię, 2% płynie do rzeki Thamalakane, reszta wyparowuje
  • Z powodu tak wielkiej ilości odparowanej wody, w Delcie Okawango pozostaje dużo soli. Na szczęście, wspomniane wcześniej 2% wody wypływającej rzeką Thamalakane do jeziora Ngami i dalej do rzeki Boteti zasilającej jezioro Xau, odprowadza większość soli z Delty Okawango.
  • Przez około 20 lat, począwszy od lat 90, panowała susza. Od kilku lat notuje się obfite opady, co zwiększyło poziom wody w jeziorze Ngami. Dramatycznie zwiększyła się ilość ryb w jeziorze. Pomogło to lokalnej ludności, jednak szybko przybyli tutaj rybacy, wielu nawet z zagranicy. Ciekawe, co stanie się z tymi ludźmi, kiedy ponownie nadejdzie susza?
  • Długość delty wynosi ponad 90 km.
  • Waluta Botswany nosi nazwę "pula" czyli deszcz, co dowodzi jak wysoko ceniona jest woda w tym kraju.

Kapiel w Okawango, z krokodylami

Kapiel w Delcie Okawango

Największą atrakcją w czasie pobytu w delcie Okawango będzie kąpiel w jej kryształowych wodach. Delta pełna jest krokodyli, nie atakują one w miejscach gdzie na dnie jest piasek. Nie zalecamy pływania po zachodzie słońca, wtedy nie przetrwacie w wodzie nawet 5 minut.

Bushbaby - galago

Galago

Wrzeszczące nocą jak dzieciak stwory to galago albo nagapies, małe małpiatki żyjące w koronach drzew. Mają około dwudziestu-trzydziestu centymetrów długości. Bushbaby łatwo wypatrzeć w nocy, wystarczy metodycznie omiatać światłem latarki liście drzew i czekać na odblask ich wielkich, wyłupiastych oczu. Nie sposób ich nie zauważyć.

Mokoro na Okawango

Botswana jest znana ze względu na Deltę Okawango, z kolei Delta Okavango słynie z mokoro, czyli długiej, płaskodennej pirogi-pychówki. Mokoro, w liczbie mnogiej mekoro, jest tradycyjnym struganym z pnia drzewa kanoe, stanowi najbardziej efektywny sposób przemieszczania się po terenie delty, zwłaszcza w czasie wysokiego poziomu wody. Te drewniane dłubanki były zwykle mało stabilne i często miały przecieki, dlatego zazwyczaj siedziało się na wiązce trawy, żeby uniknąć przemoczenia siedzenia. Dlatego obecnie, raczej, żeby zachować dla przyszłych pokoleń wspaniałe drzewa Kigelia afrykańska (Sausage Tree), mekoro wyrabia się z włókna szklanego.

Delta Okawango, mokoros czyli ciosane łodzie

Zaprzestano wycinki cennych drzew i nie ma mokrych tyłków pasażerów. Potocznie nazywany powodzią - wysoki stan wody w Delcie Okawango, zwykle pojawia się w czerwcu albo w lipcu. Wtedy woda rozlewa się w niezliczonej ilości kanałów, zatok i wysepek. Kwitną wspaniałe lilie wodne i jest to raj dla bestii wodnych, począwszy od żab, a skończywszy na krokodylach. Otoczenie jest suche, dlatego większość zwierząt przybywa do tej ogromnej oazy w poszukiwaniu pożywienia, spędzając większość czasu na wyspach i wyższych partiach terenu niezalanego wodą. Nie ma nic przyjemniejszego niż powolne płynięcie mokoro wzdłuż labiryntu kanałów wodnych otoczonych liliami wodnymi i jasnozielonymi papirusami, z górującymi wysokimi palmami.

Galeria zdjęć z Okawango

Pieszy trekking po Okavango Lilie wodne w Delcie Okawango Delta Okawango Pływanie na mokoro