Często zadawane pytania


Pytania dotyczące wycieczek


1. Czy mam brać ze sobą karimatę?

 

Nie zabieramy. Karimaty, są na wyposażeniu ciężarówki.

2. W programie w każdym dniu są określone posiłki, np.: breakfast, lunch, dinner - tzn., że w tym dniu wszystkie posiłki są w cenie wycieczki. Jeżeli jest napisane: breakfast, lunch, dinner out - tzn., że za obiad płacę z kieszonkowego, tak? Ile taki obiad może kosztować?

Jeśli są podane posiłki w planie, oznacza to że są w cenie wycieczki i są przygotowane przez kucharza jadącego z wycieczką.

3. Ile wziąć ze sobą kieszonkowego? tj. dolarów na dzień na jakieś osobiste wydatki (bez suvenirów) ? Ja myślę, że podczas przebywania poza miastami nie będzie na co specjalnie wydawać pieniędzy, czy się mylę?

 

W zasadzie nie ma potrzeby na wydawanie pieniędzy poza miastem. Turyści zwykle kupują dużo alkoholu. Kupujesz tylko wodę, bo powinno się pić około 5l dziennie. Na szczęście woda jest tania. jakieś 2 albo 3 dolary za 5 litrów.

4. Kim są: Polers na Okavango?

 

Polers są to sterownicy łodziami mokoro. Oni będą z wami na wyspie i będą wam pomagać. Za to dostają napiwki.

5. Woda do picia na drogę - trzeba kupić czy można dostać zdatną do picia za darmo?

Wodę można mieć za darmo, bo na każdym kempingu jest studnia głębinowa. Jeszcze 15 lat temu nikt w RPA nie kupował wody. Ale zaczęli przyjeżdżać turyści i nadeszła moda na wodę butelkowaną.

6. Obiad w restauracji w Swakopmund i Windhoek - trzeba wziąć jakieś przyzwoite ciuchy, tzn. co konkretnie? Czy czyste ładne leginsy + elegancka bluzka + sandały mogą być?

Ciuchy do restauracji nie muszą być przyzwoite, ale dobrze jest się lepiej ubrać dla własnego samopoczucia. Jak wiadomo, Namibia i RPA to jeszcze zacofane kraje. Dlatego do niektórych restauracji nie wpuszczają w krótkich spodniach i w sandałach. Nie pozwalają też palić papierosów w miejscach do tego nie przystosowanych. Nie możesz też pić niczego na ulicy. W RPA wprowadzono kilka lat temu rygorystyczne prawo dla palaczy.

7. Co zrobić, żeby mnie w hotelu w Kapsztadzie nie okradli? Jak się zabezpieczyć? To drogi hotel i chyba zapewnia jakieś bezpieczeństwo.

W RPA w hotelach do każdego pokoju jest master key. Sprzątaczki każdego ranka sprzątają. Niestety, czasami trafi się nowa sprzątaczka, która nie chce pracować tylko kradnie ile się da i znika. Dlatego trzymaj swoje rzeczy w plecakach. Pieniądze i dokumenty miej przy sobie. Reguły nie ma, drogi hotel nie różni się wiele od taniego pod względem bezpieczeństwa.

8. Ile wziąć ze sobą zdjęć paszportowych?

Zdjęć paszportowych nie potrzebujesz.

9. Musimy mieć ze sobą dwie pary walking shoes - to chyba przesada. Ja zawsze jeżdżę z jedną parą i jest O.K.

Walking shoes też nie są krytyczne, bo jest mało chodzenia, z wyjątkiem Okawango. Najważniejsze to lekkie sandały i coś mocniejszego na Okawango.

10. Każą również wziąć butelki plastikowe - po co i jak duże?

W ramach ochrony środowiska, zaleca się stosowanie jednej butelki, którą cały czas napełnia się wodą. Ogranicza to ilość śmieci.

11. Jadę z plecakiem. Mam mień ze sobą jakąś kłódkę do zamknięcia głównego bagażu. Plecaka nie da się zamknąć na kłódkę, ale mam worek, w który mogę włożyć plecak i zamknąć go na kłódkę. Mogę tak zrobić?

Kłódka potrzebna jest do zamknięcia szafki. Nie potrzebujesz worka. Plecaki są bezpieczne.

12. Jakie są wtyczki w Namibii, Botswanie i Zimbabwe? O RPA mi pisałeś już, ale w tych innych krajach jakie są?

Takie same wtyczki w każdym wymienionym kraju. Adapter do wtyczek w RPA można kupić przez Amazon szukając "South Africa Travel Adapter", niestety nie ma adaptera "RP do RPA", jednak adaptor "UK do RPA" też się nadaje, jeśli pasuje do wąskich wtyczek.

13. O której się ściemnia wieczorem?

 

W zależności od pory roku, jednak długość dnia jest zbliżona do długości nocy, z reguły ściemnia się około godziny 19.00

14. Czy Bushmen walk w Ghanzi jest ciekawy? Warto iść?

 

Bushman walk jest ciekawy, oni mają wielką wiedzę o przyrodzie.

15. Lot na deltą Okavango - czym się tam lata? Czymś w rodzaju Cesny? Da się zrobić zdjęcia przez okno?

Przelot nad deltą jest awionetką. Można robić zdjęcia.

16. W jakim języku będą prowadzone wycieczki?

Wycieczki są głównie w języku angielskim, czasami możliwy jest język niemiecki.

17.Jak należy planować dolot do Johannesburga? - przylot w dniu poprzedzającym imprezę, a wylot w dniu następnym po imprezie, czy może inaczej?.

18.Jak wygląda zakwaterowanie w nocy przed i po wycieczkach. Co z dojazdem na i z lotnisko, czy jest cenie wycieczki?

19. Jak wygląda nocleg w namiocie, czy śpi się na ziemi, czy też na wstawionych do namiotu łóżkach polowych?

W namiotach śpimy na karimatach (cienkich materacach). Są dosyć wygodne.

20. Czy namioty uczestnicy rozkładają samodzielnie, czy też są już rozłożone lub rozkłada je obsługa?

Uczestnicy sami rozkładają namioty. Jest to bardzo proste, zajmuje najwyżej 10 minut. Zobacz: Film demonstujący rozkładanie namiotu.

21. Jak dokonujemy wpłaty za wycieczkę?

Wpłacamy pieniądze na konto w RPA. Proszę się nie obawiać. Robimy tak już od 10 lat, nikomu jeszcze nie zginęły fundusze. Więcej o sposobach wpłaty piszemy na stronie: Transfer Funduszy.

22. Czy jest jakaś zasada przydzielania miejsc w ciężarówce (np. w kolejności zgłoszeń), czy też kto pierwszy wejdzie ten sobie zajmuje takie miejsca na jakie ma ochotę?

Nie ma zasady zajmowania miejsc. Możemy siadać tam gdzie chcemy, jednak, jeśli już raz zajmiemy miejsce, nie powinniśmy go zmieniać. W czasie wycieczki nawiązują się przyjaźnie, ludzie często zmieniają miejsca.

23. Posiłki codzienne, są przez kogoś przygotowywane, czy też uczestnicy wycieczki mają obowiązek pomocy w przygotowywaniu posiłków, mycia garków itd?

Posiłki przygotowywane są przez kucharza. Uczestnicy mają obowiązek pomocy przy myciu naczyń i siekaniu warzyw. Takie obowiązki przypadają co kilka dni, nie jest więc tragicznie.

24. Wydaje mi się że dużo taniej będzie wypożyczyć samochód i zwiedzać na własną rękę.

Wypadki śmiertelne w RPA, porównanie z USA
Ilość tragicznych wypadków na 100 tysięcy samochódów w RPA i w USA. Jak widzimy, jest tutaj ponad dziesięciokrotnie więcej wypadów. Wycieczki grupowe nie są najtańszym sposobem zwiedzania, jednak w RPA jest tak najbezpieczniej.