Kopalnia diamentów Cullinan


Cullinan

położony około 30 kilometrów na północny wschód od Pretorii. Jest to miejsce gdzie znaleziono największy wysokiej jakości diament na świecie. Zarówno diament jak i to niewielkie miasteczko mają fascynującą historię. Obecnie Cullinan staje się atrakcją turystyczną ze względu na historię wydobycia diamentów w RPA i różnorodność przyrody. Najbardziej interesująca dla wszystkich turystów jest opowieść o odkryciu tego niezwykłego kamienia.

Został on odkryty przez menadżera kopalni Premier Diamond Mining Company w Cullinan w 1905 roku. Jest to największy jak dotąd diament o wadze 3106.75 karatów. Swoją nazwę odziedziczył po właścicielu kopalni, Sir Thomas Cullinan. Diament został zakupiony przez rząd Transvaalu i przedstawiony Królowi Edwardowi VII. W początkach XX wieku transport z Południowej Afryki do Anglii był problemem ze względu na bezpieczeństwo. Detektywi z Londynu umieszczeni byli na statku parowym, który jak wieść się szybko rozniosła, miał na swoim pokładzie cenny ładunek. Był to tylko zwód, ponieważ kamień znajdujący się na statku był fałszywy, i był tam tylko w celu zmylenia potencjalnych złodziei.

Tym czasem diament został wysłany do Europy w zwykłym pudełku przesyłką pocztową.Po wykonanych badaniach okazało się że diament jest bardzo wysokiej jakości, ale posiada widoczną czarną skazę w samym środku, dlatego został on pocięty na 11 dużych brylantów i wiele małych przez Asscher Brothers z Amsterdamu. Michael Hart napisał w swojej książce: "Diamond A journey to the Heart of an Obsession" że Joseph Asscher kiedy przygotowywał się do przecięcia tego wspaniałego kamienia miał lekarza i pielęgniarkę obok.

Kiedy wreszcie uderzył diament i rozłupał go na dwie części, stracił przytomność. Największy brylant jaki w ten sposub uzyskano został nazwany "Cullinan I" albo "Wspaniała Gwiazda Afryki". Ma on wagę 530.2 karatów i był największym brylantem świata aż do czasu odkracia diamentu "Golden Jubilee" w tej samej kopalni. Drugi co do wielkości brylant pochodzący z kamienia Cullinan nazwany został "Cullinan II" albo "Lesser Star of Africa".

Ważąc 317.4 karatów jest jak do tej pory trzecim co do wielkości polerowanym diamentem na świecie i także wchodzi w skład klejnotów Brytyjskiej Korony Królwskiej. Obydwa kamienie są wystawione dla zwiedzających w Tower of London.

Wielka Dziura Cullinan, tablica informacyjna Cullinan muzeum