Ciekawostki z życia Nelsona Mandeli


Wiele imion Mandeli

Portret Nelsona Mandeli
Portret Mandeli

Rolihlahla to imię Mandeli nadane przez ojca w dniu urodzin. Słowo "rolihlahla" pochodzi z języka isiXhosa (rodzimy język Południowej Afryki), oznacza "ciągnięcie pnia drzewa" , ale potocznie nazywa się tak "osobę sprawiającą kłopoty".

Nelson jest angielskie imię nadane przez nauczycielkę, pannę Mdingane, w jego pierwszym dniu w szkole. Jest to typowa praktyka w RPA. Imiona plemienne mogą być za trudne do zapamiętania i wypowiedzenia dla przyszłych pracodawców, dlatego w pewnym okresie życia staje się ważne by mieć "białe imię".

Madiba jest imię klanowe (rodzinne) Mandeli. Madiba nadane jest na cześć przodka, od którego rodzina pochodzi. "Madiba" – był to wielki wódz Thembu rządzący w Transkei w XVIII wieku. Użycie imienia rodzinnego uważane jest za dobry gest.

Tata jest słowo z języka isiXhosa, co oznacza,"ojciec" (podobnie jak w języku polskim). Nie jest to przesada, wielu obywateli RPA kocha Mandelę jak ojca.

Khulu to kolejne imię Mandeli nadane używane w RPA- oznacza to, "wspaniała osoba". Jest to skrócone słowo" tatomkhulu" z języka isiXhosa oznaczające dziadek.

Dalibhunga to imię, które Mandela otrzymał w wieku 16 lat, podczas tradycyjnego obrzędu inicjacji w tradycjach szczepu Xhosa. Przez rytuał obrzezania, chłopcy stają się mężczyznami. Dalibhunga oznacza "twórca lub założyciel rady". Prawidłowe korzystanie z tej nazwy gdy pozdrowia się Mandelę powinno brzmieć: "Aaa! Dalibhunga".

Czy wiesz o Mandeli?

Przez całe swoje życie, Mandela otrzymał ponad 695 nagród,  w tym do Pokojową Nagrodę Nobla (1993) i Złoty Medal Kongresu USA (1998).

Paravanda Nelson Mandela
Orchidea Paravanda Nelson Mandela

W latach 1960, Mandela zauważył że najlepszym sposobem podejścia do białych mieszkańców RPA, którzy stworzyli apartheid, było poznanie ich języka – afrikaans, jak również ich historii i tradycji. Czuł, że wtedy będzie w stanie rozumieć ich pogląd na świat. Ta wiedza okazała się bezcenna, gdy miał doczynienia ze strażnikami więziennymi.

Gatunek pająka został nazywany Singafrotypa Mandela na cześć Nelsona Mandeli. Pająki te występują w okolicach Kapsztadu.

Orchidea w kształcie gwiazdy nosi imię Mandeli. Kwiat nazwano w roku 1997 dla upamiętnienia jego wizyty w ogrodzie botanicznym w Singapurze. Pełna nazwa orchidei brzmi Paravanda Nelson Mandela.

Linie lotnicze RPA (SAA) nazwały ich pierwszy Airbus A340-600 - Nelson Mandela'' na cześć jego wielkich osiągnięć dla kraju. Nazwanie samolotu było wielką niespodzianką na jego 85-te urodziny w roku 2003.