Góra Stołowa w Kapsztadzie - RPA


Góra Stołowa

Kolejka Linowa na Górę Stołową
Na zdjęciu, kolejka linowa jadąca na Górę Stołową.

Łańcuch górski Półwyspu Przylądkowego powstał z osadowego piaskowca, leżącego na wcześniejszych pokładach łupka ilastego, nawarstwionego około 700 mln lat temu. Na dużym obszarze występuje też granit. Piaskowiec, główny blok masywu górskiego, osadził się około 450 mln lat temu, gdy półwysep (wówczas część Gondwany) znajdował się poniżej poziomu morza. Cały ten obszar został podniesiony przez siły tektoniczne. Wiatry, mrozy i woda spowodowały erozję miękkich skał, pozostawiając charakterystyczny widok Góry Stołowej.

Prawdopodobnie nie ma piękniejszego miejsca na Ziemi niż Kapsztad i Góra Stołowa na samym końcu Afryki

Musicie przyznać, że Góra Stołowa jest wspaniałym logo. Zobacz w galeriach - kilka kresek tworzy wizerunek Góry Stołowej. Nie występuje tam ona samotnie, najczęściej w towarzystwie Głowy Lwa i Szczytu Diabła. Te trzy charakterystyczne punkty Kapsztadu uwielbiane były przez artystów od czasów, kiedy przybyli tu pierwsi europejscy kolonizatorzy. Wizerunek Góry Stołowej widniał na ówczesnych mapach, płaskorzeźbach, obrazach olejnych i innych działach sztuki. W listopadzie 2000 roku w Iziko National Gallery odbyła się wystawa dzieł sztuki dedykowanych Górze Stołowej, nosząca nazwę Hoerikwaggo czyli góra w morzu, w lokalnym języku ludu Khoe-khoe. Celem wystawy była prezentacja Góry Stołowej jako symbolu odgrywającego ważną rolę dla odmiennych kultur w różnych czasach. W przedmowie do katalogu, zawierającego największe dzieła sztuki związane z Górą Stołową, autorzy cytują słowa prezydenta Nelsona Mandeli porównującego rozwój gospodarczy demokratycznego RPA do wspinaczki na górę. Stoki Góry Stołowej porasta roślinność zwana tutaj fynbos (z afrikaans mały busz), jest to aż 1500 gatunków (więcej niż wszystkich gatunków roślin na Wyspach Brytyjskich), w tym 50 endemicznych lub zagrożonych wyginięciem. Czyli to, co znajduje się pod Twoimi stopami jest mało znane, ale tak samo interesujące jak skaliste krajobrazy.

Trudno to może zrozumieć, ale Góra Stołowa jest częścią Narodowego Parku Góry Stołowej, jednak roślinność dodatkowo jest częścią Królestwa Florystycznego (Cape Florific Region), zwanego Capensis, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Park Narodowy Góry Stołowej nie znajduje się wyłącznie na terenie Góry Stołowej, jak sugeruje to nazwa, składa się z trzech oddzielnych obszarów: Góra Stołowa, Silvermine Tokai i Cape Point. Z kolei państwo florystyczne Capensis składa się aż z ośmiu oddzielnych obszarów chronionych rozrzuconych po całym obszarze Prowincji Przylądkowej Zachodniej (prawda, że jest to wszystko trudne do zrozumienia?).

Flame-red fire lily
Obok widoczny Storczyk disa (Disa uniflora), uważany za kwiat bogów albo jeszcze rzadszy zwany flame-red fire lily (Cyrtanthus ventricosus) kwitnący po naturalnie występujących tutaj pożarach.

Osoby pragnące lepiej poznać Przylądkowe Królestwo Florystyczne powinny rozpocząć zwiedzanie Góry Stołowej od Narodowego Ogrodu Botanicznego Kirstenbosch położonego na wschodnich stokach. Na obszarze 560 ha zebrano tam ponad 5 tysięcy gatunków fynbosu.

Nieliczni turyści mogą zobaczyć unikalny już kwiat storczyk disa (Disa uniflora), uważany za kwiat bogów albo jeszcze rzadszy zwany flame-red fire lily (Cyrtanthus ventricosus) kwitnący po naturalnie występujących tutaj pożarach (bez udziału ludzi) co 12 - 15 lat. Występują tu unikalne gatunki ptaków, takie jak nektarniki, dudkowce, red-winged starlings, kestrels, możesz też zobaczyć motyla Mountain Pride butterfly, zapylającego niektóre gatunki fynbosu, mogące przetrwać tylko dzięki niemu. Większość turystów chce zobaczyć "Wielką Piątkę Afryki" czyli nosorożca czarnego, bawoła, lamparta, lwa i słonia, zapominają jednak, że są to raczej ogromne zwierzęta i stosunkowo łatwe do znalezienia. Dużo więcej zadowolenia może przynieść zobaczenie kwiatów Red Disa albo motyla Mountain Pride.

Legendy Góry Stołowej

Nazywana obrusem chmura na szczycie Góry Stołowej jest w rzeczywistości dymem z fajki. Na Diablim Szczycie diabeł założył się ze starym piratem, van Hunkiem, kto wypali więcej fajek. Wynik tej rywalizacji najlepiej widać latem, kiedy nad górą często unosi się warstwa chmur nazywana obrusem. Także Adamastor, mityczny grecki tytan, po walce z mieszkańcami Olimpu został wygnany na Górę Stołową i do tej pory wywołuje sztormy, żeby przestraszyć żeglarzy. Afrykańska legenda mówi, że bogini Djobela zamieniła czterech olbrzymów w góry, który miały stać na straży przeciwko morskim smokom Nganyama. Góra Stołowa zwana jest Umlindi Wemingizi, czyli ktoś strzegący Południowej Afryki.

Piaskowiec z Góry Stołowej używany był do budowy katedry św. Jerzego (St Georges Cathedral).