Wycieczka Okawango i Wodospad Wiktorii


Plan wycieczki, zakończenie w Vic Falls


Dzień 1 Johannesburg

Możesz przyjechać o dowolnej porze, na pierwszy dzień nie zaplanowano żadnych zajęć. Dopiero o godzinie 18.00 odbędzie się zebranie uczestników, podczas którego zostaną poruszone sprawy organizacyjne, zajmiemy się załatwieniem wszystkich formalności, a także zostanie pobrana opłata kitty. Po spotkaniu możliwy jest obiad zapoznawczy ze wszystkimi uczestnikami wycieczki.

W Johannesburgu nocleg w hotelu

Dzień 2 Khama Sanktuarium Nosorożca - Botswana

Botswana wycieczka zaczyna się po śniadaniu, kierujemy się ku granicy z Botswaną. Pierwszym punktem naszej wycieczki będzie Khama Rhino Sanctuary powstałemu dzięki lokalnej społeczności: Serowe, Paje i Mabeleapodi w Central District, pod patronatem generała Iana Khama i wodza Bamangwato. Głównym założeniem tego schroniska była ochrona zagrożonych wyginięciem nosorożców białych i czarnych. Khama Rhino Sanctuary znajduje się 25 km na północ od Serowe przy drodze do Orapa. Zagospodarowano w ten sposób 4300 ha Pustyni Kalahari i Serowe Pan. Jest to bardzo twarde, nizinne miejsce wypełniające się wodą w czasie pory deszczowej. Kilka mniejszych tego rodzaju mokradeł można zobaczyć na terenie schroniska. Interesujące nas miejsce zwiedzimy dzięki pomocy doświadczonych przewodników. Tam zatrzymamy się na noc.

Odległość do przejechania 600 km, ± 9 godzin jazdy.

Dzień 3 Maun

Wcześnie rano wyruszamy do Maun - bramy wejściowej do delty Okawango.

Odległość do przejechania 520 km, ± 7 godzin jazdy.

Dzień 4 i 5 Delta Okawango

Delta Okawango, widok z samolotu

Zwiedzamy deltę w łodziach zwanych tutaj mokoro, które są kierowanych przez lokalnych nawigatorów za pomocą tyczek. Jest to wyjątkowa okazja do zaobserwowania unikalnych gatunków zwierząt. Przykładem może być czerwona antylopa kob liczi, doskonale przystosowana do życia w wodzie sięgającej do kolan. Jest to optymalna głębokość, która zapewnia bezpieczeństwo przed większością drapieżników. Rzeka nie wpada do morza, rozlewa się szeroko po pustyni Kalahari i wyparowuje. Powstaje w ten sposób unikalny mikroklimat, dogodny dla wielu gatunków zwierząt, ptaków i gadów. Rozbijamy kemping na jednej z licznych wysp, a wieczór spędzamy przy ognisku pod afrykańskim niebem. Następnego dnia wstajemy wcześnie i udajemy się na pieszą wyprawę o wschodzie słońca - wtedy z pewnością zobaczymy słonie i bawoły. Na śniadanie wracamy do obozu. Resztę dnia możemy przeznaczyć na odpoczynek. Dla jednych będzie to okazja do pływania, inni mogą spróbować swoich sił w kierowaniu mokoro. Przed zachodem słońca udamy się na kolejne piesze wędrówki albo na mokoro safari.

Dzień 6 Maun

Delta Okawango

Po śniadaniu pakujemy się i wracamy do portu. Odwiedzając jedną z lokalnych wiosek, zapoznamy się ze zwyczajami i sposobem życia tutejszej ludności. Po lunchu będziemy dysponowali czasem wolnym. Może to być doskonała okazja do zwiedzenia Maun. Chętni mogą wykupić przelot awionetką nad deltą.

Odległość do przejechania - 60 km, ± 2 godziny jazdy.

Opcjonalne rozrywki: krajoznawczy przelot samolotem nad Deltą Okawango

Dzień 7 Nata - Makgadikgadi

Z samego rana wyruszamy w drogę do Nata (około 6-7 godzin jazdy). Ta niewielka miejscowość położona jest niedaleko ogromnego jeziora słonego (solniska) Makgadikgadi, o gigantycznej powierzchni 12.000 km². Będzie okazja do zwiedzania solniska otwartym samochodem. Słone jezioro pozostaje suche przez większą część roku. W tym czasie suchy krajobraz ma surrealistyczną atmosferę dzięki mirażom mylącym nasz wzrok. W porze deszczowej teren porasta trawą, dającą Dostępna będzie restaurację, basen, sklep z pamiątkami, bankomat i bar. Istnieje możliwość dopłaty do pokoju z łóżkiem.

Dzień 8 Chobe

Jedziemy do Parku Narodowego Chobe (około 6-7 godzin), słynący z wysokiej populacji słoni, które często są widziane podczas pływania w rzece Chobe. Rzekę zamieszkują hipopotamy, rozmaite ptactwo, krokodyle odpoczywające przy brzegu, a gepardy i lwy czają się na zwierzęta podchodzące do brzegu. Zapraszamy na safari rzeką Chobe – nietypowy sposób na obserwację zwierząt. Nasz obóz ma dostęp WiFi i możliwe dopłaty za pokój z łóżkiem. Jest również blisko do supermarketu, więc można zaopatrzyć się na dalszą podróż.

Odległość do przejechania - 350 km, ± 7 godzin jazdy.

Dni 9 i 10 Vic Falls - Wodospad Wiktorii

Widok na Rzekę Zambezi

Dojeżdżamy do Vic Falls. Po krótkim odpoczynku udajemy się na romantyczny rejs o zachodzie słońca po rzece Zambezi. Następnego dnia będzie możliwy odpoczynek w licznych miejscach, gdzie oferuje się rafting, loty na lotni, skoki na bungy. Zwiedzamy miasto i jego sklepy. Najważniejszym punktem programu tego dnia będzie odwiedzenie wodospadu Wiktorii.

Odległość do przejechania - 330 km, ± 5 godzin jazdy.

Opcjonalne rozrywki w czasie wycieczki

Przelot nad deltą, cena zmienia się w zależności od ilości chętnych.

Rafting/River boarding combo, Victoria Falls US$155

Półdniowa wycieczka na kanoe - Victoria Falls US$140

Jet boat, Victoria Falls - US$95

Pływanie kajakiem, Victoria Falls - US$150

Abseil, Flying Fox, Gorge Swing, Victoria Falls - US$115

Jazda konna (2 hours) - US$80

Przelot motolotnią ponad wodospadem, Victoria Falls - US$120-240

Przelot helikopterem nad wodospadem, Victoria Falls - US$140-275

Bungy jumping, Victoria Falls - US$130

Wine route canoe trail, Victoria Falls - US$55

Sunset Cruise, Victoria Falls - US$40

Zwiedzanie lokalnych wiosek, Victoria Falls - US$50

Flying fox, Victoria Falls - US$40.00