Wycieczki do Botswany, co musisz wiedzieć?


Botswana - turystyka w pigułce


Botswana to kraj tak wielki jak Francja, ale zamieszkały przez 2.5 miliona ludzi. Cały ten obszar jest wielką Pustynią Kalahari zamienioną na parki narodowe, przez co w Botswanie znajdziecie wiele wyjątkowych miejsc. Cudem natury jest Delta Okawango, gdzie woda zamiast płynąć do morza rozlewa, się po pustyni tworząc ogromną oazę. W Parku Narodowym Chobe spotkamy jedno z największych skupisk słoni na świecie. Od 50 milionów lat niewiele zmienił się karajobraz Botswany. Nic więc dziwnego, że Elizabeth Taylor spędziła w Chobe kilka podróży z Richardem Burtonem.

Beczuana

Botswana była pod protektoratem Anglii, czyli coś w rodzaju kolonii w latach 1885 do 1966. Protektorat ten nazywał się Beczuana.

Wycieczka do Botswany

Jeśli nigdy jeszcze nie byłeś w Afryce, i nie wiesz jak zacząć, polecamy Botswanę. Wprawdzie Botswana uważana jest za bardzo drogi kraj, ale cały czas dostępne są wycieczki dla turystów o niższym budżecie. Program opracowano z myślą o kontakcie z naturą i poznawaniu lokalnej ludności.

Program wycieczki do Botswany znajdziesz tutaj: wycieczka do Botswany.

Wycieczka oferuje podróżnikom wiele przygód, super zdjęcia, obserwacje ptaków i odpoczynek w naturalnym raju. Trasa poprowadzi Cię przez rozległe równiny Makgadikgadi, spotkasz miejscową społeczność Buszmenów- najstarszych mieszkańców Afryki. Następnie pobyt na bajecznej Delcie Okawango, gdzie woda przychodzi z dalekich gór w Angoli i rozlewa się po pustyni aby stworzyć żywy raj na Ziemi. Pójdziesz na pieszą wędrówkę z pod opieką lokalnego przewodnika, z dreszczykiem emocji bo broń palna jest tutaj zakazana. Odwiedzisz renomowane parki narodowe w pełni wyposażonym, otwartym pojazdem 4x4, w zależności od sezonu, trasa będzie zgodna z wiekowymi śladami migracji zwierząt. Nigdy nie zapomnisz safari łodzią na potężnej rzece Chobe, kiedy zbliżamy się do zwierząt podchodzących do wodopoju. Na koniec odwiedzisz Wodospady Wiktorii w Zimbabwe.

Najważniejsze, że Botswana jest bezpieczna dla turystów. Kraj wielkości Francji, gdzie ponad jedna czwarta powierzchni jest zarezerwowana wyłącznie dla ochrony przyrody. Do tego dochodzi bardzo niskie zaludnienie, około 2.5 mln mieszkańców. Niestety, Botswana nie jest tania dla turystów. Na początku lat 90 postanowiono ograniczyć liczbę turystów poprzez podnoszenie cen. Okazało się to ogromnym sukcesem. W 2018 roku dochód kraju z sektora turystycznego przekroczył 5% PKB, w 2009 roku było to 2.9%.

Turyści wydają w Botswanie obecnie 150% więcej niż w 2009 roku. Cały sektor turystyczny, z gałęziami wspomagającymi turystykę, czyli dobrze oliwiona maszyna stanowi około 7.6% PKB. Botswana to równinna pustynia z niewielką ilością wody powierzchniowej lub bez wody. Po bliższym poznaniu, w połączeniu z lokalną wiedzą, ujawnia się zupełnie nowy świat.

Botswana wiza

Wiza ważna 30 dni wydawana jest bezpłatnie na granicy. Ważne, by paszport miał ważność na co najmniej 6 miesięcy. Na granicy wypełniamy formularz, w którym musimy zadeklarować wystarczającą ilość funduszy. Tego nikt nie sprawdza, ale lepiej podać prawdzią sumę. Nikt przecież nie jedzie do Afryki bez pieniędzy. Ważne, bo była wolna jedna strona w paszprcie na wizę do Botswany.

Warto wiedzieć o Botswanie

Botswany flaga
Flaga Botswany wprowadzona w 1966 roku, kolor niebieski symbolizuje wodę w formie deszczu, bardzo cenionego w Botswanie. Czarny pasek w białej ramce to symbol równouprawnienia ras, albo nawiązuje do zebry, symbolu Botswany.
 • Powierzchnia: 581730 km²
 • Zaludnienie: ok. 2.5 mln
 • Największe miasto: Gaborone
 • Oficjalny język: angielski, setswana
 • Religie: chrześcijańskie

Informacje Praktyczne

 • Najlepiej odwiedzić: od maja do września
 • Zdrowie:występuje malaria
 • Czas: GMT+1
 • Waluta: pula (BWP)
 • 1US$ = 10.7 pula (07.11.2015)
 • Ruch uliczny: lewostronny
 • Karty kredytowe: akceptowane
 • Swięta:1,2 styczeń; 29,30 marzec; 1 kwiecień; 1,9 maj; 1,15 lipiec; 30 wrzesień; 25,26 grudzień
 • Kod kierunkowy: +267
 • Klimat: suchy, gorący
 • Wiza: wbijana na granicy

Botswana - linia czasu

Ważne daty w Botswanie

30 września 1966 roku, Botswana i właśnie tego dnia Botswańczycy obchodzą swoje święto narodowe. Wcześniej tereny pod nazwą Protektoratu Beczuany (Bechuanaland Protectorate) były brytyjską kolonią.

W 1967 odkryto bogate złoża diamentów w Orapa, w środkowo-wschodniej Botswanie. W kolejnych latach sytuacja ekonomiczna kraju zmieniła się. W tym samym roku powstał pierwszy park narodowy Botswany, Chobe NP.

XVIII wiek, sczep Bayei przeniósł się z Barotseland w zachodniej Zambii do Delty Okawango i przyniósł ze sobą pierwsze długie, płaskodenne łódki zwane mokoro.

Początek lat 1990, rząd Botswany wprowadza nową polisę dotyczącą turystyki. Aby zachować przyszłym pokoleniom unikalne miejsca turystyczne w niezmienionym stanie postanowiono ograniczyć liczbę turystów poprzez drastyczne zwiększenie kosztów ich pobytu w Botswanie.

W 1998 została wydana pierwsza książka z serii: "No. 1 Ladies' Detective Agency" autorstwa Alexandra McCall Smitha. Bohaterką książek jest Mma Ramotswe, kobieta-detektyw ze stolicy Botswany, Gabarone. Książka wywołała duże zainteresowanie Botswaną, zwiększyła się liczba turystów, a Botswanę znalazła się na mapie literatury światowej.

W kraju, w którym żyje około 2,4 mln ludzi, jest ponad 300 wyznań (ponad 250 w ramach samego chrześcijaństwa), co daje średnio około 8 tys. wiernych na jedą wiarę.

Botswana w liczbach

581730 km², obszar Botswany, prawie dwa razy większy niż powierzchnia Polski.

28000 km², w wilgotnym roku jest to powierzchnia, jaką pokrywa Delta Okawango, wynosząca nieco mniej niż powierzchnia Królestwa Lesotho.

2,4 miliona, zaludnienie Botswany. 3 osoby przypadają na 1 km², jest to jedno o najniższej gęstości zaludnienia miejsce na świecie.

3 miliony, kraj ma pomiędzy 2 - 3 miliony krów, w zależności od ilości deszczu.

65%, około 6 500 km dróg – przy liczbie 10 000 km - pokryta jest asfaltem.

941 gatunków, w Botswanie żyje 164 gatunków ssaków, 157 gadów, 80 ryb i 540 gatunków ptaków.

30 milionów, Botswana produkuje 30 milionów karatów diamentów rocznie czyli dwa razy tyle, ile wykopano w słynnej Wielkiej Dziurze w Kimberley

.

700 m, granica pomiędzy Botswaną i Zambią ma 700 m długości i z pewnością jest najkrótszą granicą międzypaństwową na świecie.

Galeria zdjęć z Botswany

Słonie w Chobe Granica Botswany Samochód do safari Zwiedzanie Delty Okawango na mokoro to bardzo romantyczny sposób Antylopa Szabloroga Delta Okawango Widok z samolotu na Delte Okawango
Zwiedzanie Delty Okawango na mokoro to bardzo romantyczny sposób

Zwiedzanie Delty Okawango na mokoro to bardzo romantyczny sposób

×