Czy w Namibii są najwyższe wydmy?


Big Daddy (Wydma 7) - najwyższa wydma świata?

Big Daddy, najwyższa wydma
Wysokość Wydmy 7 (potocznie zwanej Big Daddy), od podnóża wynosi aż 383 metrów. Wysokość nad poziom morza - 570 metrów. Zdaniem Ministra Turystyki i Środowiska jest to najwyższa wydma na świecie.

Namibijczycy dumni są ze swoich wydm. Przewodnicy mówią nam że wydmy Namibii są najpiękniejsze i najwyższe na świecie. Nawet minister turystyki uważa że Wydma 7 zwana Big Daddy albo Crazy Dune, jest najwyższą na świecie. W Parku Narodowym Namib-Naukluft wszystkie wydmy mają numery. Jest tak łatwiej, niż nadawać im nazwy. Moim zdaniem, nie jest ważne czy jest to najwyższa wydma. Nic to nie zmienia. Do Namibii jedziemy podziwiać uroki tego kraju. Wysokość wydmy Big Daddy zmienia się w granicach od 300 do 400 metrów, mierząc od podstawy, w zależności od pory roku i wiejących wiatrów. Za średnią wysokość możemy przyjąć 350 metrów. Poniżej podaję wykaz najwyższych wydm na świecie.

Jak widać, Big Daddy nie jest najwyższy nawet w Afryce. Najwyższe wydmy są w Ameryce Południowej.

W czasie pisania tego artykułu odkryłem, że wielu autorów pisze "największa wydma świata", unika określenia "najwyższa", jest to mylące. Francuzi dumni są że swojej Wielkiej Wydmy Piłata. Może nie jest ona wysoka (108 m), ale z pewnością jest to największa wydma w Europie. Ma objętość około 60 milionów m³ piasku. Wysokość polskich wydm w Słowińskim Parku Narodowym wynosi około 40 m. Najwyższa ruchoma wydma to Łącka Góra o wysokości 42 m.

Najwyższe wydmy świata

Wydma Wysokość od podstawy (m) Wysokość m. n. p. m. Kraj
Duna Federico Kirbus 1230 2845 Argentyna
Cerro Blanco 1176 2080 Peru
Badain Jaran Dunes 500 2020 Chiny
Rig-e Yalan Dune 470 950 Iran
Rejon wysokich wydm 465 1980 Sahara - Algieria
Big Daddy/Dune 7 383 570 Namibia