Odpoczynek w Bela Bela (Warmbaths)


Bela Bela (Warmbaths)

Historia Warmbaths

Od roku 1837, czyli kiedy zostały odkryte ciepłe źródła Warmbaths, zwane obecnie Bela-Bela, stały się one wymarzonym miejscem do spędzania wolnego czasu. Fakt, że miejsce to znajduje się tylko godzinę jazdy od Pretorii i 90 minut od Johannesburga i zarazem leży w malowniczych górach Waterberg w Prowincji Limpopo, jest sprzyjający dla odwiedzjących. W ciągu ostatnich kilku lat Bela-Bela przekształciła się w ogromne centrum rekreacyjne. Farmy zostały przebudowane na lodges i pola golfowe, trasy 4X4 i rezerwaty. Z około 120 ośrodkami oferującymi miejsca dla turystów i taką samą liczbą oczekujących tu atrakcji jest to idealne miejsce do odpoczynku w weekendy. Forever Resorts Warmbaths w Bela-Bela

Resort Klein Kariba w Warmbaths

Całym motorem napędowym rozkwitu Bela-Bela są gorące źródła wód mineralnych w ogromnym Forever Resorts Warmbaths w samym centrum miasta. Te właśnie źródła zostały odkryte przez dwóch myśliwych, Carla van Heerden i Jana Grobler w 1837 roku

.

Do dzisiaj miejsce to jest bardzo wydajne, pompuje bowiem 22 tysiące litrów wody o temperaturze 52°C na godzinę. Legenda mówi, że żona prezydenta Paula Krugera odwiedzała to miejsce w celu dorocznej kąpieli, w co trudno uwierzyć.

100 lat temu miejsce to było bagnem, w którym mogły utonąć nawet słonie. Inna legenda mówi, że słynny skarb Krugera został ukryty w górach Waterberg w okolicach Bela-Bela. Główną atrakcją w Forever Resorts Warmbaths jest bez wątpienia Hydro - ogromny kompleks ze spa i ciepłą wodą. Temperatura wody w basenie waha się w granicach 35 - 37°C. Na środku krytego basenu (połączonego z zewnętrznym basenem kanałem), zimna woda leje się z wieży dużym strumieniem. W basenie reumatycznym temperatura wody sięga aż 42°C i zdecydowanie jest dla najwytrwalszych, ale dzięki dużej zawartości minerałów posiada wiele właściwości leczniczych. Sondela Nature Reserve.

Osoby lubiące przyrodę afrykańską i dzikie zwierzęta powinny odwiedzić Sondela Nature Reserve, położony tylko 10 km od Bela-Bela. Jest to miejsce zaprojektowane z myślą o przeciętnych wczasowiczach, dlatego nie ma tu dużych niebezpiecznych zwierząt. Wręcz przeciwnie, pomimo że zwierzęta żyją w swoich naturalnych warunkach na obszarze 40 km², wiele z nich jest oswojonych.

Turyści nie chcą tu spotkać Wielkiej Piątki, wolą poruszać się bez obaw w tym interesującym środowisku. Naszym zdaniem pobyt w Sondela Nature Reserve pozostanie w pamięci każdego turysty na długo ze względu na nowatorskie rozwiązania, nie spotykane w tego rodzaju miejscach. Obsługa jest bardzo miła, przy wjeździe dostaniesz darmowe naleśniki, pomogą Ci rozbić namiot, mogą nawet umyć naczynia.

Atrakcją dla dzieci jest oswojony ryś nazwany Mohali. Inne rozrywki dla najmłodszych to: dojenie krów, przejażdżka na furmance ciągniętej przez osły, muzyczne krzesła, bingo. W tym czasie dorośli mogą obejrzeć pokaz gotowania w buszu. Centrum dzikiej zwierzyny organizuje wycieczki pod opieką doświadczonych tropicieli. W ośrodku rehabilitacyjnym możesz zobaczyć zranione zwierzęta, w czasie naszego pobytu były tam żółwie, dwa serwale, oswojony bushbuck, dzioboróg i dwa czteromiesięczne lwiątka. Jeden z pracowników karmił mlekiem młodą żyrafę z 2-litrowej butelki po coca coli. Ceny w Sondela Nature Reserve

Polecane atrakcje: safari samochodem 4X4, ośrodek dzikiej zwierzyny, piesze szlaki, pływanie, jazda konna, dojenie krów, quad biking, jazda rowerami górskimi.