Pod Potężnym Baobabem


Afrykański Baobab

Rozpiętość konarów baobabu może sięgnąć aż 40 m. Las baobabów na południe od Musiny jest unikalną atrakcją turystyczną, każdy kto zobaczy spotkanie tych olbrzymów, nie zapomni tego długo. Wcześni mieszkańcy Afryki też byli zafascynowani baobabami. To dziwne, ale nie zauważyli oni związku pomiędzy ogromnymi baobabami i młodymi sadzonkami wyrastającymi wokół

.

Skąd wzięły się te olbrzymie drzewa, zadawali sobie pytania. Wytłumaczyli sobie że baobaby są dziećmi słonia, inni wierzyli że spadły z przestworzy i rosną korzeniami w górę. Ich bezlistne w czasie zimy gałęzie przypominają w rzeczywistości korzenie.

Afrykańczycy szybko odkryli że ten dar bogów ma wiele pożytecznych zastosowań. Zawsze znaleźć można w konarach dziuple wypełnione wodą, nawet podczas suszy, i każdy kto zdoła wspiąć się wysoko, może zaspokoić pragnienie. Liście mogą być gotowane i spożywane jak warzywa. Nasiona mogą być ssane, albo mielone i przepalane przypominają w smaku kawę. Pyłek kwiatów baobabu może być używany jako silny klej.

Owoce posiadają wiele witamin i można z nich robić doskonałe desery i napoje. W pustym pniu baobabu zrobiono kiedyś pocztę, przystanek autobusowy, areszt przy przejściu granicznym a nawet doskonale urządzony bar. Raz w roku baobab pokrywa się białymi, w kształcie spodka kwiatami, otwierającymi się nocą. Z kwiatów rozwijają się owoce, włókniste z zewnątrz i wypełnione nerkowatymi nasionami i białą miazgę

.

Ludność szczepu Venda wierzy że przodkowie mają spotkania wokół drzewa i każdy kto ośmieli się niszczyć kwiaty, będzie pożarty przez lwa. Gąbczaste drewno baobabu daje się przerobić na liny.

Sadzonki Baobabu

Od kilku lat, baobab daje też niewielki dochód dla 1500 kobiet z biednej społeczności. Całe ich rodziny żyją ze sprzedaży produktów zebranych w buszu. Kobiety zbierają owoce baobabu. Rozłupują skorupę i oddzielają nasiona od miąższu. Z nasion wyciskany jest na prasach olej, który jest następnie oczyszczany i przerabiany bez podgrzewania w nierafinowany olej.

Miąższ też jest zbierany, przechowywany w chłodnym miejscu i sprzedawany. Olejek z baobabu poprawia elastyczność skóry, ma doskonałe właściwości nawilżające. Zawiera omega 3, 6 i aż dziewięć kwasów tłuszczowych. Jest łatwością pochłaniany przez skórę i może być używany do leczenia egzemy i odbarwienia skóry. Pomimo że baobab rośnie przez tysiące lat, też musi kiedyś umrzeć. Często od chorób i żadziej przez zawalenie się z powodu absorpcji za dużej ilości wody. Kiedy coś takiego się zdarzy, jest to bardzo spektakularne zjawisko.

Drzewo wyglądające tak masywnie jest w rzeczywistości tylko gąbczastą masą wypełnioną wodą. Owady i zwierzęta żerują w nim do momentu kiedy w miejscu dumnego drzewa jest kupa białych płatków. Po roku po drzewie, które rosło setki lat, nie zostaje prawie śladu.

Drzewo Baobab

Największy baobab

Największy baobab na świecie nazwany "Big Baobab" rośnie na farmie Sunland w miejscowości Modjadjiskloof w Prowincji Limpopo. RPA słynie z największych baobabów na świecie. Wiek baobabu oszacowano z pomocą izotopów węgla na 6 tysięcy lat czyli jest starszy niż Piramidy Egipskie i był już stary w czasach Chrystusa. Jego obwód mierzy aż 47 metrów i ma wysokość 22 m. Kiedy drzewo baobab przekroczy wiek 1000 lat, zaczyna być puste w środku. W "Big Baobab" dziupla ta jest tak duża że udało się tam zmieścić bar i składnicę wina. Na platformie na gałęziach drzewa może mieszkać 20 osób w pięciu domkach. W 1993 roku właściciele farmy powiększyli i wyrównali wejście do baobabu, wbudowali bar razem z piwem kuflowym, muzyką i miejscami siedzącymi. Rekordowa ilość osób to 60 w czasie jednej z wielu tutaj imprez. W drugim pomieszczeniu przechowywane jest wino. Dzięki naturalnym kanałom wentylacyjnym panuje tam przez cały czas temperatura 22° C.