Najdłuższa rzeka w RPA - Oranje


Rzeką Oranje

Rzeka Oranje, (rzeka pomarańczowa) zwana też Gariep, długości 2200 km, płynąca przez Lesotho, RPA i Namibię. Źródła rzeki Oranje znajdują się w Górach Smoczych na granicy między RPA i Lesotho. W Lesotho rzeka nosi nazwę Senqu.

Oranje płynie na zachód przez RPA, tworząc południowo-zachodnią granicę Prowincji Wolne Państwo. W tej części rzeka wpada do pierwszej tamy Gariep (największej w RPA), później do tamy Vanderkloof. Od granicy z Lesotho do tamy wodnej Van der Dam Kloof koryto jest głębokie. Dalej w dolnym biegu teren staje się płaski i woda rzeczna stosowana jest do nawadniania. Na brzegach rzeki uprawiane są winorośla i owoce cytrusowe.

Na zachodnim końcu Prowincji Wolne Państwo, na południowy zachód od Kimberley, Oranje spotyka się z jej głównym dopływem, rzeką Vaal (szara), która sama stanowi znaczną część północnej granicy prowincji. Stamtąd rzeka płynie na zachód przez jałową pustynię Kalahari na południu regionu i Namaqualand w Północnej Prowincji Przylądkowej, dopływa do Namibii na 20º długości geograficznej wschodniej. Stąd płynie na zachód przez 550 km, tworząc międzynarodową granicę pomiędzy RPA i Namibią. Na granicy, rzeka przechodzi przez miasto Vioolsdrif, główny posterunek graniczny pomiędzy RPA i Namibią.

Przez ostatnie 800 km jej biegu, Oranje ma wiele sporadycznych dopływów strumieni. W tej sekcji, Pustynia Namib kończy na północnym brzegu rzeki, więc w normalnych warunkach ilość wody dodanej przez te dopływy jest znikoma. Tu dno rzeki po raz kolejny staje się głębokie. Hundred Falls w Parku Narodowym Augrabies znajdują się na tej części Oranje, gdzie elewacja rzeki obniża się 122 m na długości 26 km. W tym ostatnim odcinku rzeki, żwirowe osady w korycie rzeki i wzdłuż brzegów są bogate w diamenty, powstało tutaj kilka kopalni diamentów.

Oranje wpada do Oceanu Atlantyckiego w Alexander Bay, które leży w połowie odległości pomiędzy Kapsztadem i Walvis Bay. Część - 33 km od jej ujścia jest całkowicie zasłonięta przez bystrza i wały piasku i ogólnie nie jest żeglowna. Rzeka Oranje ma łączną długość 2200 km

Czytaj Dalej:
Zobacz: Rzeki RPA

Widok na Rzekę Oranje przed Augrabies

Widok na rzekę Oranje