Najdłuższa rzeka w RPA - Oranje


Rzeką Oranje

Źródło rzeki Oranje

Rzeka Oranje, zwana też Gariep, długości 2200 km, płynąca z Lesotho przez RPA i Namibię. Źródła rzeki Oranje znajdują się w Górach Smoczych na granicy między RPA i Lesotho u podnóża góry Thaba Putsoa. W Lesotho rzeka nosi nazwę Senqu. Niedawno czytałem relację zwiedzania Gór Smoczych w 1951 roku autorstwa Irlandczyka Mike Hoare. Zdziwiło mnie, że źródło tak ważnej rzeki jaką jest Oranje, nie było wtedy jeszcze dobrze zbadane. Za początek rzeki Oranje uważano Maletsunyane Falls.

Znaczenie rzeki

Oranje płynie na zachód przez RPA, tworząc południowo-zachodnią granicę Prowincji Wolne Państwo. W tej części rzeka wpada do pierwszej tamy Gariep (największej w RPA), później do tamy Vanderkloof. Od granicy z Lesotho do tamy wodnej Van der Dam Kloof koryto jest głębokie. Dalej w dolnym biegu teren staje się płaski i woda rzeczna stosowana jest do nawadniania. Na brzegach rzeki uprawiane są winorośle i owoce cytrusowe.

Na zachodnim końcu Prowincji Wolne Państwo, na południowy zachód od Kimberley, Oranje spotyka się z jej głównym dopływem, rzeką Vaal (szara), która sama stanowi znaczną część północnej granicy prowincji. Stamtąd rzeka płynie na zachód przez jałową pustynię Kalahari na południu regionu i Namaqualand w Północnej Prowincji Przylądkowej, dopływa do Namibii na 20º długości geograficznej wschodniej. Stąd płynie na zachód przez 550 km, tworząc granicę pomiędzy RPA i Namibią. Na granicy, rzeka przechodzi przez miasto Vioolsdrif, główny posterunek graniczny pomiędzy RPA i Namibią.

Przez ostatnie 800 km jej biegu, Oranje ma wiele sporadycznych dopływów strumieni. W tej sekcji Pustynia Namib kończy na północnym brzegu rzeki, więc w normalnych warunkach ilość wody dodanej przez te dopływy jest znikoma. Tu dno rzeki po raz kolejny staje się głębokie. Hundred Falls w Parku Narodowym Augrabies znajdują się na tej części Oranje, gdzie elewacja rzeki obniża się 122 m na długości 26 km. W tym ostatnim odcinku rzeki, żwirowe osady w korycie rzeki i wzdłuż brzegów są bogate w diamenty, powstało tutaj kilka kopalni diamentów.

Oranje wpada do Oceanu Atlantyckiego w Alexander Bay, które leży w połowie odległości pomiędzy Kapsztadem i Walvis Bay. Część - 33 km od jej ujścia jest całkowicie zasłonięta przez bystrza i wały piasku i ogólnie nie jest żeglowna. Rzeka Oranje ma łączną długość 2200 km

Czytaj Dalej:
Zobacz: Rzeki RPA

Widok na Rzekę Oranje przed Augrabies

Widok na rzekę Oranje