Przewodnik do atrakcji Namibii


Polecane atrakcje Namibii

100 największych atrakcji Namibii
Zespół młodych kreatywnych kobiet w Venture Media wybrał wiele oczywistych i nie tak oczywistych atrakcji Namibii. Niektóre dla młodszych, żądnych przygód podróżników i niektórych dla tych, którzy przyjeżdżają, aby doświadczyć przygód, z których słynie Namibia, ocenianych jako surowe, naturalne, wyzwalające i uduchowione. Kiedy wychowasz się w kraju z tak wieloma dzikimi obszarami, w rodzinie kochającej przyrodę i przygodę, niektóre z tajemnych miejsc są ukrywanymi skarbami, ponieważ magia polega na poczuciu samotności i nieoczekiwanego zachwytu. Najważniejsze momenty dla początkujących turystów niekoniecznie muszą być sekretnymi, jeśli upewnisz się, że nigdy nie przegapisz zachodu słońca ani wschodu księżyca, gdziekolwiek jesteś w Namibii, niezależnie od pory roku czy pogody, przeżyjesz cud. Powstał w ten sposób ciekawy przewodnik turystyczny, pomocny przy planowaniu wjazdu do Namibii.

2.STOŁECZNE MIASTO WINDHOEK

3. Podziwiaj architekturę kościoła Christuskirche
4. Oglądaj pokazy, pij kolorowe koktaile w Warehouse
5. Próbuj kapana w Katutura

Nie jest tajemnicą, że tutejsze mięso jest wysokiej jakości. Namibia, a dokładniej Katutura, jest dobrze znana ze swojej kapany, czyli wołowiny z grilla przygotowanej na otwartym ogniu. Spektakularny gwar kulturowy, różnorodność etniczna, skomplikowana historia i aspekty społeczne, Katutura jest obowiązkowym punktem na liście podczas wizyty w Windhoek. Katutura oznacza w rzeczywistości miejsce, w którym ludzie pierwotnie nie chcieli żyć, ale kiedy tu przyjedziecie, wkrótce zrozumiecie, że dziś bije on z impetem nieporównywalnym z jakimkolwiek innym miejscem na świecie. W sercu Katutury znajduje się mały klejnot kulturalny, który przyciąga ciekawych mieszkańców i turystów. Xwama Cultural Village, położona na rogu Independence Avenue i Omongo Street w rejonie Wanaheda, została stworzona przez dwóch Namibijczyków, Twapewa Mudjanima i jej męża Erastusa Kadhikwę, którzy urodzili się z dużą dozą ambicji i poważnej miłości do tradycyjnej kultury. Zobacz, jak szef kuchni przygotowuje twoje danie na grillu. Zamów inne tradycyjne przysmaki. Połącz go z piwem.

6. Próbuj fro-yo w Cramer’s

W sklepie Cramer's Ice Cream przy Independence Avenue, sprzedawane są namibijskie organiczne lody, sorbet i mrożony jogurt są sprzedawane prosto z krowy na wafel.

7. Odwiedź Narodową galerię sztuki
8. Zwiedzaj Narodowe Muzeum Niepodległości

Narodowe Muzeum Niepodległości, nazywane przez miejscowych "Maszyną do Kawy", jest na niewielkim wzgórzu obok Christuskirche na Robert Mugabe Avenue w Windhoek.

9. Piknik w Tintenpalast

Rozkoszuj się spokojną atmosferą ogrodów przed budynkiem parlamentu Namibii, zwanymi Tintenpalast ("pałac z atramentu").

10. Deszcz meteorytów Gibeon

Odwiedź Town Square Mall w centrum Windhoek, aby zobaczyć 31 z 77 meteorytów z Gibeon w południowej Namibii, gdzie w XIX wieku odkryto szczątki największego znanego deszcz meteorytów na świecie.

11. Zwiedzaj browary
12. Spaceruj z gepardami w N/a'an ku sê.

Więcej znajdziesz tutaj: N/a'an ku sê.

13. Piesza wycieczka w Khomas Hochland
Szlak pieszy Khomas Hochland
Widok z trasy trekkingu Khomas Hochland

Spisz pod gwiazdami. Odkrywasz różnorodność afrykańskich drzew w Khomas Hochland. Podziwiasz spektakularny widok 360 stopni z najwyższego punktu trasy. Będąc blisko miasta, ale zupełnie tego nieświadom. Jedynie godzina jazdy samochodem od centrum Windhoek, farmerzy zachęcają turystów do wspinania po ich ogrodzeniach. Przygoda polega na spacerowaniu wzdłuż koryt rzek, skalowaniu gór, oglądaniu spektakularnych widoków, a następnie biwakowanie pod gwiazdami.

W ramach projektu Windhoek Green Belt Landscape szlak turystyczny Khomas Hochland na północny zachód od stolicy został poddany testowi po raz pierwszy w 2016 roku. Sześciodniowa wycieczka rozpoczyna się i kończy w Düsternbrook Guest Farm. To idealny sposób do spędzenia pierwszych lub ostatnich dni w Namibii. 91-kilometrowa trasa okrężna przecina cztery kolejne farmy: Otjiseva, Onduno, Godeis i Monte Christo. Prowadzi wzdłuż koryt rzecznych, przez otwarte równiny, przez ciernisty busz, głębokie wąwozy i strome granitowe formacje skalne.

Guziec, gemsbok, kudu, zebra górska, pawian i klipspringer będą łatwe do zobaczenia, a jeśli masz szczęście, możesz nawet spotkać lamparta. W zależności od sezonu wędrowcy najprawdopodobniej będą mogli odhaczyć wiele ptaków, widząc, że ponad 300 gatunków ptaków zostało zarejestrowanych przy korytach rzek, w zaporach na farmach i w basenach skalnych. Niektóre trasy są trafnie nazwane Lovebird Gorge lub Partridge Pool. Na pierwszy plan wysuwa się poczucie humoru rolników po nazwach takich jak Scorpion Hill, Death Valley, Giggle Rest, Kaalgat Rante. Do wyboru są dwie trasy: 4-dniowa i 6-dniowa. Jeśli szukasz tylko weekendowej wędrówki, dlaczego nie odwiedzić jednej z indywidualnych farm, które tworzą część szlaku turystycznego Khomas Hochland? Wszystkie oferują możliwości by uprawiać różne sporty, od wycieczek pieszych po kolarstwo górskie, a nawet konne przejażdżki.

14. Zjedz stek z zebry w Joe’s Beerhouse
15. Próbuj Ttrufle z Kalahari

Pustynna trufla, podobnie jak jej krewna z północnej półkuli, są na wagę złota. Nazywane Nabas przez ludność Nama, ten przysmak rośnie w Kalahari w symbiozie z dzikim melonem dopiero po dobrych deszczach. Według Beduinów są całowane przez błyskawice, spęczniałe przez deszcz i rozproszone przez pustynne burze piaskowe. Aromatyczne trufle pustynne z jałowej gleby afrykańskiej można zjeść na surowo lub ugotować na różne sposoby. Miejscowi mistrzowie kuchni są kreatywni, stwarzają wyśmienite dania. Wszystko, od fantazyjnego, truflowego ragouta do sautéed podsmażonego na maśle z odrobiną białego wina i pieprzu, można się spodziewać, gdy !nabas są sezonie. To nie tylko pyszny posiłek, ale trufla pustynna została również wykorzystana jako alternatywy lek na wszystko, od dolegliwości żołądkowych do infekcji oczu.

16. Kupuj pamiątki w Namibia Craft Centre
17. Odwiedź targ miejski w piątek
18. Spotkaj rzeźbiarzy na Mbangura

Tylko 70 km na północ od Windhoek znajduje się miasteczko Okahandja. Miasto jest ważnym ośrodkiem artystów z północy, którzy prezentują swoje pradawne umiejętności na targu Mbangura przy głównej drodze. Przy tak wielu przedmiotach do wyboru chcesz spędzić tu trochę czasu.

19. Koktail z widokiem na miasto

20. WYBRZEŻE NAMIBII

21. Spaceruj po Swakopmund
22. Skoki spadochronowe, jeśli masz odwagę
23. Poznawaj historię w muzeum w Swakopmund
24. Podziwiaj widok z mola
25. Zwiedzaj akwarium
26. Wypij piwo na plaży Tiger Reef
27. Zobacz największy kryształ w Swakopmund Kristall Galerie
28. Wypij piwo w Brauhaus

Odkryj szklanego buta w Brauhaus.

29. Surf and Turf na Anchor's w Walvis Bay

Gdzie piaski Pustyni Namib spotykają wzburzony Atlantyk, tworząc nieprawdopodobny scenariusz, tak samo podstawowa, delikatna wołowina z Namibii doskonale towarzyszy gorącej, świeżej rybce prosto z oceanu. Restauracja Surf and Turf łączy dwa najlepsze produkty Namibii na talerzu.

30. Zobacz flamingi w Walvis Bay
31. Rejs statkiem

Zaprzyjaźnij się z pelikanami i fokami. Szampan i świeże ostrygi Lüderitz. Jeśli masz szczęście, możesz spotkać wieloryba powierzchni wody. W końcu nazwa miasta portowego pochodzi od słowa w afrikans oznaczającego zatokę wielorybniczą. Na fotograficznej liście trafień znajdują się żółwie i ryba o nazwie samogłów (Mola mola). Przyjazne foki chlapią płetwami, mocząc pasażerów, kiedy czekają na udział w uczcie sardynkowej. Pelikany mogą się pojawić i wyrwać rybę z ręki kapitana łodzi. To impreza dla zwierząt i wszyscy są mile widziani.

32. Kajakiem przez lagunę Walvis Bay

Głowa żółwia skórzastego widoczna z wody. Delfiny Tonin afrykański płyną obok. Foki igrają w wodzie. Stajesz oko w oko z tymi fascynującymi zwierzętami jak nigdy dotąd? Z mnóstwem przygód do wyboru na wybrzeżu, może być trudne do wyboru. Gorąco polecamy spływy kajakowe na lagunie Walvis Bay, w 100% ekologiczne. Ciesz się Oceanem Atlantyckim z zupełnie nowego punktu widzenia. Z doświadczonym przewodnikiem u twojego boku. Podczas wypraw kajakowych po spokojnych wodach wewnętrznej części laguny, zwiedzania wysp podczas odpływu i odkrywania farmy ostryg, można zobaczyć obfitość ptaków. Różnorodność gatunków ptaków jest imponująca, a Twój przewodnik będzie mógł powiedzieć ci o nich wszystko. Zalew z tysiącami wdzięcznych różowych flamingów, wśród innych ptaków, laguna to konieczność, szczególnie dla miłośników morskich ptaków lub każdego, kto chce być aktywny podczas odkrywania piękna wybrzeża.

33. Zjazd na desce z wydmy piaskowej
34. Jazda na quad bike po wydmach
35. Jazda rowerem z grubymi oponami po piasku
36. Jedź na grzbiecie wielbłąda przez pustynię
37. Eco-friendly activities
38. Wspinaj się na wydmę piaskową
39. Biwakuj na Księżycu, tylko 30 km od Swakopmund
40. Zobacz kolonię uchatek na Przylądku Krzyża

Więcej o Przylądku Krzyża: kolonia fok.

41. Henties Bay’s martwe morze

Około 30 km na północ od nadmorskiego miasteczka Henties Bay na trasie C34, 300 metrów od znaku "Cape Cross 20 km", znajdziesz stertę skał z białą strzałą prowadzącą do Morza Martwego Zatoki Henties. Znacznie mniejsze niż jezioro endoreiczne w Dolinie Rzeki Jordanii, popularna lokalna dziura do pływania (najczęściej odwiedzana w miesiącach letnich) była niegdyś miejscem kopalni cyny w Strathmore South. Wysokie zasolenie i minerały obecne w wodach podziemnych, stworzyły improwizowaną łaźnię solną, w której można unosić się na powierzchni wody, nie zatapiając się. Niektórzy wierzą w uzdrawiające moce wód bogatych w minerały, podczas gdy inni po prostu czerpią przyjemność z nowości. Niemniej jednak, z pewnością jest to ekscentryczny i nie do pobicia punkt zainteresowania dla żądnych przygód. Zachowaj ostrożność podczas poszukiwania, ponieważ nierówne brzegi otworu mogą być niestabilne.

42. Wędkowanie na brzegu oceanu
43. Zwiedzaj Wybrzeże Szkieletów

Więcej o Wybrzeżu Szkieletów: Wybrzeże Szkieletów.

44. Zobacz wraki statków

45. PÓŁNOCNY ZACHÓD NAMIBII

46. Kupuj kamienie półszlachetne na straganach przy drodze

Podczas przemierzania gruntowych dróg, zauważysz niewielkie i niepozorne stoiska wzdłuż drogi. Niewielkie stragany z ciekawostkami, które mieszkańcy regionu zbudowali w pobliżu swoich domów. Wielu z nich stworzyło kreatywne znaki, aby reklamować swoje małe przedsiębiorstwo i możesz je zobaczyć machając, ubranych w kolorowe stroje kulturowe, podczas jazdy. Jeśli jednak zdecydujesz się zatrzymać w jednym z tych sklepów, nie będziesz rozczarowany. Naszyjniki z pereł, rzeźbione bransoletki (lub niektóre wykonane z przetworzonego plastiku), drewniane rzeźby zwierząt, kosze, lalki z materiału, półszlachetne kamienie i klejnoty są tutaj w ofercie. Przyjaźni, miejscowi wyjaśnią jak tworzą te pamiątki i wszyscy będą zadowoleni. Jeśli sklep lub stoisko pojawi się bez nadzoru, nie martw się! Wkrótce po zjechaniu prawdopodobnie zobaczysz dziecko lub młodą osobę dorosłą, która przybiegnie z pobliskiej osady, aby powitać swojego najnowszego, a może tylko patrona dnia. Wiele stoisk pracuje również w systemie uczciwości. Ogólne ceny przedmiotów są napisane ołówkiem. Po prostu zostaw pieniądze w słoiku lub pod kamieniem.

47. Zobacz Białą Damę w Brandbergu

Więcej o Białej Damie: Biała Dama.

48. Rób zdjęcia w Burnt Mountain

Burnt Mountain, na południe od Twyfelfontein w Damaraland, jest częścią 12-kilometrowej wulkanicznej krawędzi. Osady starożytnych strumieni lawy tworzą wizualnie interesujące i niespodziewane spektakle geologiczne.

49. Podziwiaj malowidła naskalne w Twyfelfontein
50. Obserwuj Herero Chat

Herero Chat Namibornis herero to niewielki ptak podobny do wróbla, spotykany tylko tutaj.

51. Podejdź do pustynnego nosorożca

W coraz bardziej wirtualnym świecie "prawdziwa" przygoda stała się rzadsza niż przystosowany do pustyni nosorożec czarny. Wyjątkowa populacja nosorożca czarnego odkryta w odległym północno-zachodnim regionie Kunene w Namibii jest największą na świecie, która przetrwała poza formalnie chronionym parkiem. Dzięki pracy organizacji Save the Rhino Trust (SRT), IRDNC, MET i lokalnej społeczności liczba czarnych nosorożców w regionie wzrosła ponad dwukrotnie od 1985 roku. W centrum ochrony tego gatunku znajduje się Rhino Camp, oferujący jedno z najbardziej oryginalnych doświadczeń w dzikiej faunie i florze, jaką można dziś spotkać: tropienie "pustynnego nosorożca" w niezwykle pięknej koncesji Palmwag. Doświadczenie, które można zaklasyfikować jako raz w życiu. Ta 450000 ha koncesja jest w Damaraland - regionie charakteryzującym się minimalistycznym pięknem i zaskakującym bogactwem przyrody dostosowanej do suchego klimatu. Czarny nosorożec jest znany jako nieśmiały i płochliwy. W rezultacie często opuszcza obszary chronione i przechodzi do miejsc, narażonych kłusownictwem. Dlatego, jeśli nosorożec uświadamia sobie, że turyści patrzą, może uciekać. Aby tego uniknąć, należy cieszyć się niezwykłą obserwacją pieszo, o ile obserwatorzy uznają sytuację za bezpieczną dla obu stron. Stojąc na czerwonej ziemi, samochód zaparkowany daleko za wzgórzem, patrząc na nosorożca pasącego się na krzewach Euphorbia damarana. Przede wszystkim jest to oszałamiające, że nie ma żadnego ogrodzenia. Może po raz pierwszy uświadomisz sobie, jak wielkie są te zwierzęta. Poczujesz dreszczyk emocji, wiedząc, że przyczyniłeś się do ochrony nosorożca. Obserwacja nosorożca jest oferowana przez liczne loże w okolicy, w tym Desert Rhino Camp i Grootberg Lodge, i jest ułatwione przez Save the Rhino Trust i straż rezerwatu.

52. Więcej informacji o nosorożcach w Ma i Go Ha

Odwiedź Ma i Go Ha, Save the Rhino Trust w Palmwag, aby dowiedzieć się więcej o ochronie nosorożca w regionie.

53. Wspinaj się na Spitzkoppe

Więcej o Spitzkoppe: Góra Spitzkoppe.

54. Odwiedź wodospady Epupa

Więcej o Epupa: Wodospady Epupa.

55. Trekking po Etendeka

Wędrówka przez 400 km² Etendeka Concession w Omatendeka i Anabeb zabierze Cię przez dziewicze krajobrazy u podnóża masywu Grootberg Mountain. Ta nowa wędrówka jest ułatwiona dzięki obozowi górskiemu Etendeka.

56. Kemping nad rzeką Kunene River

Rzeka Kunene, mocna, ale spokojna, emanuje poczuciem pokoju, również odzwierciedloną w postawie ludu Himby. Miłośnicy wypoczynku na świeżym powietrzu mogą zafundować sobie niezapomniane wrażenia z biwakowania bezpośrednio nad brzegiem rzeki Kunene.

57. Zobacz samotnego człowieka

Kaokoland od dawna opisuje się jako opuszczone i tajemnicze miejsce, ale niedawno pojawiła się nowa zagadka, która dodaje atmosfery tej fascynującej dziczy - samotni ludzie z Kaokolandu. Prawie naturalnej wielkości rzeźby mężczyzn zaczęły pojawiać się na całym obszarze. Wykonane z grubego drutu metalowego i skały przeważającej w regionie, postacie w różnych pozach, a każda z nich jest umieszczona w innym, pustym miejscu tego krajobrazu. Nikt nie wie, kto je robi, ale ich nieprzewidywalność z pewnością sprawia, że poszukiwacze przygód są zaintrygowani.

58. Obserwuj historię na bierząco w Żywym Muzeum

"Żywe Muzeum" może wydawać się przesadą, ale ta nowatorska inicjatywa Fundacji Żyjącej Kultury Namibii (LCFN) zapewniła nową koncepcję turystyki kulturowej. Te skanseny na otwartym powietrzu, jak są czasami klasyfikowane, oferują odwiedzającym całkowicie unikalny widok na tradycje kultury, umiejętności i tożsamość endemicznych mieszkańców Namibii. Wspierają także zachowanie dziedzictwa kulturowego lokalnych społecznościach, a jednocześnie tworzą możliwości zatrudnienia dla tych, którzy sprawiają, że doświadczenie turystów staje się inspirującą i oświecającą sprawą. Dowiedz się z pierwszej ręki o życiu w namibijskim buszu, tańcz i śpiewaj wokół tradycyjnego ognia, poznaj starożytne techniki wytwarzania leków, rzemiosła i gotowania i podziwiaj intrygującą różnorodność kulturową tego zakątka Afryki.

59. PN Etosha i tereny ludu Owambo

Więcej o Etoshy: Narodowy Park Etosha.

Więcej o Owambo: Lud Owambo.

60. Safari w PN Etosha
61. Biwakuj w Olifantsrus

Kemping w Olifantsrus w Parku Narodowym Etosha jest intymny i dziki. Jest to jedyny obóz w parku wyłącznie w namiotach, a rezultatem jest odświeżająco proste i relaksujące przeżycie.

62. Zobacz Wielką Czwórkę

W Etoshy nie występuje Bawół Afrykański, zamiast Wielkiej Piątki mamy więc Wielką Czwórkę.

63. Zobacz 5 unikalnych zwierząt

Pięć unikalnych, nieśmiałych zwierząt, których prawdopodobnie nie zobaczysz.
1. Pangolin - jedyny ssak całkowicie pokryty łuskami, w celu ochrony przed drapieżnikami. Gdy zagrożone, pangoliny będą zwinięte w ciasną kulkę i będą używać swoich ostrych ogonów do obrony. Obecnie są najbardziej zagrożonymi wyginięciem ssakami.
2. Hiena brunatna - jeden z najrzadszych drapieżników w Afryce, w Namibii występuje w całym kraju, ale najczęściej występuje na wybrzeżu Pustyni Namib. Są to głównie padlinożercy, ale jedzą prawie wszystko, co mogą znaleźć, w tym owoce, owady i inne małe ssaki. Często zdarza się, że podróżują nawet 40 km w ciągu jednej nocy w poszukiwaniu pożywienia.
3. Mrównik afrykański - nocny ssak. Mrówniki spędzają dni w podziemnych norach wykopanych potężnymi stopami i pazurami. Używają swoich mocnych pazurów do kopania termitów.
4. Otocjon wielkouchy - ten mały ssak słynie z ogromnych uszu (które mogą mieć ponad 13 cm długości). Są owadożercami, a termity stanowią 80% ich menu. Nie jest niczym niezwykłym znalezienie grup otocjanów zajmujących ten sam obszar, co jest rzadkością wśród innych gatunków.
Miodożer - mały, ale wytrwały drapieżnik ma reputację najbardziej nieustraszonego zwierzęcia w Afryce. Poszukuje skorpionów, ale również aktywnie poluje na dużą różnorodność zdobyczy, w tym ptaki, gady i inne ssaki.


64. Biwakuj w Owambo

Spędzenie nocy na kempingach prowadzonych przez lokalną społeczność jest szansą na wspieranie rozwijającej się turystyki opartej na lokalnych społecznościach. Bogate dziedzictwo kulturowe jest ważnym atrybutem. Kempingi te oferują odwiedzającym możliwość poznania środowiska, jedzenia, muzyki i codziennych czynności, dzięki czemu dają wgląd w lokalny sposób życia. Oto kilka kempingów społecznościowych możliwych do odwiedzenia podczas podróży w Owambo: 1. Muzeum Nakambale i kemping.
2. Kemping wspólnotowy Omauni.
3. Pole namiotowe Ombalantu Baobab
4. Kemping Hippo Pools
5. Tradycyjne domostwo Uukwaluudhi

65. Odwiedź muzeum Nakambale w Owambo

Położone w miejscowości Olukonda, 14 km od Ondangwa, Nakambale. Otoczone polami rosplenicy perłowej i mieszczące się w dawnym domu misyjnym. Imię Nakambale nadano fińskiemu misjonarzowi, Martti Rautanen, który mieszkał w domu misyjnym z rodziną. Był znany z noszenia kapelusza, przypominającego koszyk Owambo, zwanego okambale w języku Ngandjera. Martti wzniósł pierwszy budynek kościelny w północnej Namibii w Olukondzie i ukończył tłumaczenie Biblii, zainicjowanej przez różnych misjonarzy, w Oshindonga. Oprócz muzeum, Nakambale ma kemping (i replikę tradycyjnego domostwa Ndonga), co czyni go miejscem docelowym, aby dodać do planu podróży jako dobry przystanek na noc, aby wchłonąć porcję historii, kultury i uroku. Aby zakończyć wizytę, zarezerwuj wcześniej posiłek Oshiwambo i weź udział w spacerze po wiosce.

66. Kup tradycyjną suknię Oshiwambo

67. PÓŁNOCNY WSCHÓD NAMIBII

Główne rzeki Namibii w Regionie Zambezi (dawna nazwa Caprivi Strip) to Zambezi, Chobe, Kwando, Linyanti i Okavango. Systemy wodne składają się z szerokich rzek, płytkich ławic, wysp, lagun, szalejących wirów i odosobnionych basenów o spokojnych wodach. Przynętą regionu jest prawdopodobnie ogromny kontrast pomiędzy bogatym w wodę zielonym blaskiem natury w porównaniu z suchym i suchym krajem. Jest domem dla wielu dzikich zwierząt i gatunków, takich jak hipopotam, bawół i różne inne antylopy, których nie znajdziesz gdzie indziej w Namibii. Ciesz się doskonałością zachodu słońca z pokładu łodzi rzecznej podczas rejsu po spokojnych wodach, podczas gdy migrujące stada słonia piją wzdłuż koryt rzecznych.

68. Shop at Mashi

W Kongola, na pasie Caprivi, na skrzyżowaniu głównej drogi prowadzącej do Katima Mulilo, znajdziesz wspaniały zajazd tradycyjnej sztuki i rzemiosła - Mashi Craft Center. W ofercie ręcznie tkane kosze, biżuteria, rzeźby w drewnie i wiele więcej do zabrania do domu.

69. Kup tradycyjny kosz

Kup coś typowo namibijskiego, co przetrwa tak długo, jak twoje wspomnienia. Kupując tradycyjny pleciony koszyk, przyczyniasz się do pomocy mieszkańcom.

70. Wędkarska przygoda - łowienie ryby tygrysiej

Rzeki Caprivi Strip są domem dla ponad 84 gatunków ryb słodkowodnych. Połowy w regionie odbywają się na zasadzie złów i wypuść. Na pierwszym miejscu na liście wędkarzy jest tigerfish. Dreszczyk polowania na trudnego do zdobycia "tygrysa z Zambezi" przyciąga wielu wędkarzy.

71. Obserwuj unikalne ptaki Namibii

72. Wschodnie tereny Namibii

Odwiedzenie wioski Buszmenów. Umiejętności ludu San były doskonalone przez tysiące lat, aby przetrwać w najbardziej nieprzyjaznym środowisku. Żyją w harmonii z naturą. Jedna z trzech grup Namibii Ju|’hoansi, mieszka na wschodzie kraju, skupiając się wokół Tsumkwe. To tutaj można poznać kulturę San i styl życia poprzez "żywe muzeum na wolnym powietrzu". Doświadcz tradycyjnych tańców, muzyki, nawyków i prawdziwego polowania na dziko z łukiem i strzałą z pierwszej ręki.

73. Pomóż ochronie dzikich kotów Namibii

Otjiwarongo jest znane jako "stolica gepardów Namibii" i jest to najprawdopodobniej efektem starań dwóch organizacji pozarządowych, Cheetah Conservation Fund (CCF) i AfriCat. Obie zaangażowane są w ochronę dużych drapieżników Namibii - gepardy, lamparty i lwy. Potrzeba ochrony tych zwierząt była widoczna w ciągłym negatywnym opowiadaniu o wielkich kotach w sektorze rolniczym, który określa je jako szkodniki. Organizacje te podjęły działania mające na celu edukację farmerów i całej populacji, jak najlepiej radzić sobie z dużymi kotami. Odwiedzający ośrodki mają okazję dowiedzieć się o tych zwierzętach, o tym, co je wyróżnia i dlaczego powinny być chronione. Ciekawa jest wizyta w centrum zrehabilitowanych zwierząt mięsożernych podczas karmienia lub wycieczka tropicielska w wielkim prywatnym rezerwacie. Spędzanie wieczoru w luksusie nie jest tradycyjnie uważane za konserwację, ale w tym przypadku powinno być. Pokój w Okonjimie AfriCat lub Cheetah Ecolodge CCF bezpośrednio wspiera obie organizacje i ich inicjatywy.

74. Safari w Waterberg Plateau Park

Góry Waterberg zbudowane są z twardszego materiału, dlatego przetrwały miażdżące siły natury. Dziś, dzięki malowniczym klifom, Park Narodowy Plateau Waterberg pozostaje środowiskiem o dużej różnorodności biologicznej, które jest światem samym w sobie. Waterberg to swoista wyspa o żywej kolorystyce i bioróżnorodności. Zwiedzanie z przewodnikiem płaskowyżu oraz miło spędzony czas w oczekiwaniu na rzadkie gatunki zbliżające się do wodopoju, da ci szansę, aby dowiedzieć się więcej o tym rajudzikiej przyrody. To jedno z dwóch miejsc w Namibii, gdzie można zobaczyć bawoły afrykańskie - zaliczane do Wielkiej Piątki. Kilka innych gatunków to: nosorożce czarne i białe, sasebi, antylopowiec koński i antylopowiec szablorogi - zostały tu ponownie wprowadzone. Ten górzysty teren jest również rozkoszą dla ptaków! Ponad 200 gatunków zostało zarejestrowanych w parku. Oprócz 33 gatunków ptaków drapieżnych, w tym Orła Czarnego, Waterberg ma największą gęstość sokoła wędrownego w Afryce.

75. Zwiedzanie Narodowego Parku Khaudum

Więcej o PN Khaudum: Khaudum.

76. Wizyta przy meteorycie Hoba

Więcej o Hoba: Meteoryt Hoba.

77. POŁUDNIE NAMIBII

78. Wspinaj się na wydmy w Sossusvlei
79. Zrób zdjęcie 500-letnich drzew w Deadvlei

Więcej o Deadvlei: Deadvlei.

80. Zwiedzaj kanion Sesriem
81. Obserwuj słynnego ptaka Dune Lark
82. Trekking przez Góry Naukluft

Góry Naukluft stanowią najbardziej wysuniętą na wschód część Parku Narodowego Namib-Naukluft (49768 km²). Po dobrej porze deszczowej można się spodziewać małych strumieni z basenami i wodospadami. Bubbling water jako ścieżka dźwiękowa i bujna roślinność tego górskiego obszaru jako tło, zapewnia spektakularną wędrówkę. Konieczny jest wczesny start, ponieważ w godzinach popołudniowych upały stają się nieznośne. Odpowiednia odzież ochronna jest niezbędna, ale przygotuj kostium kąpielowy - baseny kamienne wysoko w górach są rześkie i przejrzyste i zapewniają bardzo potrzebne odświeżenie. Wybierz jedną z trzech opcji szlaku: Szlak Oliwny, Szlak Waterkloof lub Szlak Naukluft. Każdy z nich obiecuje własne spektakle, wyzwania i triumfy.

83. Zobacz kwitnącą pustynię: Sandhof's Lilies

Prawdziwy fenomen, gdy nadarzą się właściwe warunki atmosferyczne na farmie Sandhof, 35 km na północ od Maltahöhe. Ogromne słone jezioro, zwykle suche, oczekuje na dobre sezonowe deszcze, które sprawiają, że poziom wody podnosi się do 15 cm. Lilie amarylis pojawiają się prawie z dnia na dzień. Na setkach hektarów widać tylko kolory różowy, fioletowy i biały. Namibijczycy przybywają z daleka, by podziwiać ten jeden weekend świetności.

84. Zrób zdjęcie na Zwrotniku Koziorożca
85. Stop for coffee at Conny’s Restaurant
86. Winnica na pustyni w Neuras

Neuras Wine and Wildlife Estate leży na geologicznej uskoku w środku pustyni, w przypadku produkcji win, odnosi się do czegoś wspaniale magicznego. Kto by pomyślał, że idealna gleba i klimat do uprawy winogron panuje w jednym z najbardziej suchych miejsc? Winorośle żyją tu dzięki czystej wodzie, górom osłaniającym ziemię przed bezlitosnym pustynnym wiatrem i alkalicznej glebie. Zwiedzimy winnicę, piwnicę i fontanny. Degustacja kilku gatunków czerwonych win.

87. Usiądź w magicznym kole na pustyni

Więcej o fairy circles: Tajemnicze koła.

88. Przelot balonem nad pustynią
89. Nocleg w zamku Duwisib

Romantyczny zamek zbudowany z piaskowca czeka na półpustynnej południowej Namibii. Duwisib Castle, miejsce o historycznym znaczeniu i romantycznych opowieściach, jest intrygującym miejscem, które możesz dodać do swojej podróży po Namibii. Ostatnie remonty stuletniego zamku między Mariental i Aus w regionie Karas zostały ukończone w 2014 roku. Namibia Wildlife Resorts przyjmuje teraz gości w pięciu pokojach zamkowych. Przy minimalnych zmianach w strukturze pokojów, doświadczenie snu w kamiennych ścianach jest naprawdę wyjątkowe. XVIII i XIX-wieczne antyki, przypominający minioną epokę. Rok 2019 jest 110 rocznicą ukończenie zamku. W 1907 r. Baron Hans-Heinrich von Wolf, kapitan Royal Saxon Artillery, zlecił słynnemu architektowi Wilhelmowi Sanderowi, który zbudował już trzy zamki z widokiem na Windhoek, by zaprojektował dla niego i jego żony Jayty okazały dwór. Europejscy rzemieślnicy zbudowali zamek z piaskowca wydobywanego w pobliżu, ale prawie wszystko zostało zaimportowane i przewiezione za pomocą woz#w wołowzch do Duwisib z Lüderitzbucht, oddalonego o ponad 300 km. Duwisib znajduje się 390 km na południe od Windhoek, około 4,5 godziny jazdy. To świetny przystanek na drodze do Sesriem i Sossusvlei.

90. Podziwiaj zachód słońca na Kanionie rzeki Rybnej
91. Trekking przez Kanion Rzeki Rybnej
92. Odwiedź las drzew kokerboom
93. Pływaj w gorącym strumieniu /Ai-/Ais Hot Springs
94. Rąb zdjęcia na placu zabaw gigantów

Więcej o Placu Zabaw Gigantów: Drzewa kołczanowe i Plac Zabaw Gigantów.

95. Spotkaj dzikie konie na pustyni Namib
96. Patrz przez łuk skalny Bogenfels

Bogenfels, dramatyczny, ale pełen wdzięku łuk skalny na wybrzeżu na południe od Lüderitz. Jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w Sperrgebiet. Sperrgebiet dosłownie oznacza "ograniczony obszar". Turyści nie mogli odwiedzać tego obszaru od wielu lat ze względu na bogactwo diamentów znalezionych w okolicy. Obecnie jednak praktykuje się tu turystykę kontrolowaną. Na szczęście dla nas! Kto chciałby przegapić wspinaczkę po łuku Bogenfels? Możesz spodziewać się niezapomnianych widoków wzburzonego Atlantyku na dole. Przy tak niewielkiej interwencji człowieka w okolicy doświadczenie jest świeże i nieskażone.

97. Zwiedzanie miasta Lüderitz
98. Miasto duchów Kolmanskop
99. Zwiedzanie Oranjemund

Więcej o Oranjemund: Oranjemund i Sperrgebiet.

100. Zobacz Namibię z perspektywy lotu ptaka