Trekking, piesze szlaki


Szlaki piesze w Górach Smoczych

Mapa z trasami pieszymi w Górach Smoczych
Mapa Gór Smoczych ze szlakami pieszymi uznanymi za najlepsze.

Opisy tras szlaków pieszch

8 wybranych przez nas najciekawszych szlaków po Górach Smoczych. Idąc podziwiamy zapierające dech panoramy, spotkamy wiele unikalnych gatunków roślin i zwierząt, w dużej mierze objętych całkowitą ochroną. Trekking i trasy wspinaczkowe.

1. Szlak Rainbow Gorge

Czas trwania 5 godzin, poziom trudności — łatwy. Cena — darmo dla gości hotelu, goście dzienni płacą ZAR50 od osoby.

Rainbow Gorge Trail wije się wzdłuż rzeki Ndumeni, czasami opada łagodnie i znika w ciemnym lesie. Jest to sześć kilometrów w obie strony, z początkiem w Cathedral Peak Hotel — rekreacyjna wędrówka dla całej rodziny. Malownicza trasa biegnie w górę rzeki Ndumeni, przecina bujny las do wąwozu, mija baseny skalne, wiry wodne i wodospady. Zwróć uwagę na wspaniałe, drzewa yellowwood. Jeśli ustawisz się do słońca we właściwym położeniu, zobaczysz tęczę wywołaną wodą bryzgającą po głazach wąwozu. Nawet bez błogosławieństwa tęczy jest to spektakularny zakątek Gór Smoczych. Możesz kupić mapę szlaku za ZAR10 w recepcji hotelu. Cathedral Peak Hotel otoczony jest szczytami gór, około 30 km od Winterton. Cena pokoju dwuosobowego ZAR1495 od osoby. Szlak można rozpocząć także w obozie Didima, położonego wschód od hotelu. Od ZAR1120 za dwuosobowy domek.

2. Injisuthi Battle Cave Walk

Czas trwania 5 godzin, poziom trudności — łatwy do umiarkowanego. Koszt — ZAR70 od osoby.

Kilka ciekawych wędrownych szlaków ma początek w kempingu Injisuthi w środkowych Górach Smoczych, ta 11-kilometrowa runda jest łagodnym wprowadzeniem do górskiej krainy. Głównym celem szlaku jest Battle Cave, czyli zwisająca ogromna płyta piaskowca dekorowana rysunkami Buszmenów. Jaskinia jest ogrodzona, więc wstęp możliwy jest wyłącznie z przewodnikiem z kempingu. Z obozu Injisuthi przejdź kilkadziesiąt metrów dół głównej drogi do pierwszego most nad rzeką, a następnie wędruj lekko wznoszącą się ścieżką wzdłuż rzeki. Kilka kilometrów za skrzyżowaniem rzek Injisuthi i Mbovaneni zobaczysz dumnie stojącą jaskinię Battle Cave. Zbliż się, by zobaczyć ożywające skały dzięki naskalnym rysunkom antylop eland — najczęściej upamiętnianych zwierząt przez ludność San. Zwróć uwagę na dwa obrazy nosorożca i hybrydy pół-człowieka, pół-antylopy. Po prawej stronie jaskini zobaczysz rysunek przedstawiający Buszmenów, celującego z łuku i gotowego do zadania śmiertelnego ciosu włócznią.

3. Szlak Sugar Loaf

Czas trwania 4 godziny, poziom trudności — umiarkowany. Koszt — ZAR30 od osoby, darmowy dla gości hotelu.

Szlak rozpoczyna się w resorcie The Cavern. Z górnej bramy resortu skręćw prawo. Wiosną kwitną tutaj liczne kępy fiołków Barleria Monticola. Ścieżka wiedzie w górę stoku i jest dobrze oznakowana. Kiedy dotrzesz do grzbietu z piaskowca (będziesz ciężko oddychał), ścieżka prowadzi przez Sugar Loaf Gap na szczyt płaskowyżu. Widoki w dół doliny są urzekające. W tym miejscu zwróć uwagę na drogowskazy oznaczające trasę powrotną. Ścieżka skręca w lewo i prowadzi do szczytu Sugar Loaf. Tutaj możesz zobaczyć sępy, które często unoszą się nad górami. Zdobądź bezpłatną mapę trasy w recepcji hotelu. The Cavern znajduje się w północnym Berg, około 45 km od Bergville. Cena od R1200 od osoby z pełnym wyżywieniem.

4. Giant’s Cup Trail

Czas trwania 3 lub 4 dni, poziom trudności — umiarkowany. Koszt — ZAR100 za noc plus ZAR40 bilet wstępu do rezerwatu.

Wiedzie labiryntem ścieżek pieszych parku z listy UNESCO - uKhahlamba Drakensberg Park z Sani Pass do Bushman's Nek. 59,3 kilometrowy szlak Giant's Cup Trail (GCT) jest najbardziej dostępnym szlakiem wielodniowym w tej kategorii. Wije się pod złotymi skałami, mija rzeźbione przez miliony lat skały piaskowca i przechodzi przez falujące górskie łąki z krzewami protea, watsonia i helichrysum. Odwiedza liczne punkty widoków, przecina górskie potoki, mija olbrzymie paprocie. Odwiedza liczne jaskinie z słabo zachowanymi rysunkami naskalnymi Buszmenów. Zobaczymy orła czarnego, myszołowy przylądkowe, elandy i kwiaty górskie. Okazjonalne spotkamy błękitne żurawie i orłosępy. Stare farmy zapewniają staromodne zakwaterowanie i wiele przepięknych basenów kąpielowych, zwłaszcza w Ngenwa (dzień 1), chaty Mzimkhulwana (dzień 2) i Killiecrankie (dzień 3). Szlak jest dobrze oznakowany i nie ma trudnej wspinaczki, ale jest falisty, więc zalecane jest trochę treningu.

5. Amphitheatre Hike

Czas trwania 7 godzin (cały dzień), poziom trudności — ekstremalnie męczący. Cena ZAR75 za pozwolenie, ZAR45 bilet wstępu do rezerwatu, lokalny przewodnik ZAR650 za cztery osoby.

Tylko 5 km długości, 1200-metrowej wysokości urwisko Amfiteatru, strzeżony przez Eastern Buttress z jednej strony i Sentinel z drugiej, jest najbardziej rozpoznawalnym punktem orientacyjnym. Wygląda na niemożliwy do pokonania, jednak dla osób niebojących się wysokości, szlak jest łatwy. Z parkingu, ścieżka wspina się stromo szeregiem zygzaków do podnóża góry Sentinel. Ciężki wysiłek za nami, więc odpoczywamy i podziwiamy widoki, Następnie kontynuujemy rundę u podstawy klifów do słynnej drabiny łańcuchowej prowadzącej na wierzchołek naturalnej twierdzy. Na górze skręcamy w lewo i idziemy przez pół godziny do miejsca, gdzie wypływa rzeka Tugela, tworząc drugi najwyższy na świecie wodospad. Tutaj, na wysokości 3000 metrów nad poziomem morza, powietrze jest rzadkie i patrzysz w dół na latające ptaki. Widoki nad srogie szczyty są wspaniałe. Mniej oczywiste są rośliny endemiczne zdolne do przetrwania na tym pustkowiu górskim. Odpoczywamy tutaj dłuższą chwilę, cały czas obserwujemy pogodę, zanim zdecydujemy się na powrót. Uwaga: jest to poważny górski szlak pieszy. Niedoświadczeni wędrowcy powinni iść z przewodnikiem. Szlak rozpoczyna się z parkingu Sentinel w Maloti Drakensberg Transfrontier Conservation Area.

6. Icidi Gorge

Czas trwania 3 dni, poziom trudności — ekstremalnie trudny. Koszt — ZAR170 pozwolenie na trekking w jedną stronę, wstęp do parku ZAR45

Trasa ta obejmuje wspinaczkę słynnymi drabinami na Sentinel i spacer po potężnej skarpie — obie atrakcje wędrowcy powinni zaliczyć chociaż raz w życiu. Szlak przechodzi na stronę Lesotho, wymagane są więc wizy, chociaż nie przechodzimy przez przejścia graniczne. Wąwóz uważany za trudny do wspinaczki nawet według tutejszych standardów. Rozpoczynamy wędrówkę trasą numer 5 (5. Amphitheatre Hike ), do wysokiego wodospadu Tugela. Idziemy na południowy wschód, aby dotrzeć do Icidi Gorge (ok. 15 km od parkingu). Nie ma udeptanej ścieżki, przechodzimy przez trawiaste równiny Lesotho, na tym etapie stosunkowo łatwe do chodzenia i nawigacji, jeśli masz do dyspozycji mapy i umiejętności nawigacyjne. Szczyt Icidi Gorge jest dość szeroki i trawiasty, z paroma jaskiniami. Po spędzeniu nocy, idziemy w dół stromego wąwozu z bólem w nogach. Napotykamy sekcję gęstszej roślinności, bez ścieżki to będzie męczące. Po wyjściu z wąwozu, stopień trudności spada. Idziemy dolinami do Mnweni Cultural Center (około 30 kilometrów od szczytu wąwozu), mijamy rzekę, ciekawą roślinność i tradycyjne wioski Zulu. Szlak jest odległy, unikany przez większość turystów, jeśli marzysz o przygodzie. Trekking zaczyna się na parkingu Sentinel. Przyjedź tutaj dzień wcześniej (łóżko piętrowe ZAR110, nie jest konieczna rezerwacja) lub Witsieshoek. Jaskinie są bezpieczniejsze niż rozbijanie namiotu na skarpie amfiteatru.

7. The Bell Traverse

Czas trwania 3 dni, poziom trudności — łekstremalnie trudny. Koszt — ZAR70 za noc za pozwolenie.

Pokonanie trasy długości siedmiu kilometrów zajmie nam większą część dnia. Trasa Bell Traverse rozpoczyna na Bugger Gully – krótkiej i stromej ścieżce u podnóża szczytu Cathedral po stronie południowo-wschodniej. Dostępna ona jest trasą Cathedral Peak, która wymaga około 10 km wspinania się stromymi serpentynami (napełnij butelki z wodą, ponieważ na trasie nie ma wody). Jeśli dotrzesz na płaskowyż po godzinie 15:00, rozbij namiot - nie próbuj wędrować w ciemności! Od Bugger Gully ta fenomenalna trasa wije się niby wąż między The Bell, Twins i Mitre, niektóre z bardziej znanych szczytów doliny Cathedral, aż do szczytu Mlambonja Ravine, tuż poniżej skarpy Berg. Podziwiaj scenerię wielkich górskich krajobrazów i około pięć wysokościowych odcinków, w których trzeba przechodzić po skale, kilka metrów szerokości ponad przepaścią. W zależności od postępu, możesz spać w Bell Cave (w połowie drogi) lub w Twins Cave (tuż przed przejściem na Mlambonja Ravine). Wracasz z powrotem do hotelu przez wąwóz - stromą ścieżką. Wybierz południową ścieżkę na rozwidleniu i podążaj szlakiem na wschód przez około 10 kilometrów. Jeśli zastanie cię noc, jaskinia Xeni będzie idealnym miejscem na spędzenie nocy. Zatrzymaj się na kempingu Didima, aby zdobyć pozwolenia i mapę (nr. 2). Wycieczka zaczyna się z recepcji hotelu Cathedral Peak.

8. Mnweni Pass i Rockeries Pass

Czas trwania 3 dni 2 noce, poziom trudności — umiarkowany, bardzo męczący. Koszt — ZAR60 za noc za pozwolenie

Ten szlak pieszy przecina najpiękniejsze i najmniej znane okolice Gór Smoczych. Pierwszy dzień spędzamy na wysokich wzgórzach poniżej skarpy, z noclegiem na wejściu do przełęczy Fang, obok połączenia rzek Mubudini i Mnweni. Ponieważ Mnweni znajduje się poza formalnym obszarem chronionym UNESCO, w tej części gór spotkamy niewielu turystów - choć przemytnicy marihuany i złodzieje krów często korzystają z tych przejść pod osłoną nocy (rozbij obóz z dala od głównej ścieżki). Wyruszaj w drogę wcześnie następnego dnia i kontynuuj wzdłuż brzegu rzeki Mnweni, aż dojdziesz do przełęczy. Stamtąd będziemy się wspinać 800 metrów na długości zaledwie półtora kilometra. Męcząca wspinaczka, ale czekają na nas fascynujące widoki. W miarę jak słońce obniża się, Mnweni Pinnacles pokrywa się złocistą poświatą. Rozbijamy obóz na szczycie skarpy. Następnego dnia, przejdziemy skarpą w kierunku szczytu Rockeries Pass. Po drodze przejdziemy przez mały strumień. To doskonała okazja by napełnić butelki, tym bardziej, że jest to źródło potężnej Rzeki Oranje, płynącej do Atlantyku w odległości 2000 kilometrów. Idź przełęczą Rockeries i zobacz gniazda sępów na klifach. Na dole, idź wzdłuż rzeki Thonyelana (czeka tutaj zasłużona kąpiel w skalnych basenach), a następnie z powrotem na drogę, która kończy się w miejscu gdzie zaczęliśmy nasz szlak.

Góry Smocze, widok na Amfiteatr

Amfiteatr

Amfiteatr
Royal Natal National Park - "Amphitheatre", czyli 4 km długi i ponad 1000 m wysoki łańcuch skał bazaltowych przypominający swoim kształtem amfiteatr. Po lewej Eastern Buttress po przeciwnej szczyt Sentinel.